Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

  • Data publikacji 17 maja 2017

Resort kultury będzie współfinansował Zespół Śląsk

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa i członek Zarządu Henryk Mercik podpisali w Koszęcinie "Umowę w sprawie prowadzenia jako wspólnej instytucji kultury Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny".

- Podpisaliśmy ważne porozumienie dla polskiej kultury, ale ważne także dla zespołu "Śląsk". Zespół Śląsk to jest perła w koronie polskiej kultury, wizytówka polskiej kultury za granicą - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas uroczystości.

W uroczystości uczestniczyli też wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik oraz wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, a także śląscy parlamentarzyści.

Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny z siedzibą w Koszęcinie to wojewódzka instytucją kultury prowadzona przez urząd marszałkowski woj. śląskiego. To trzecia – obok Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Muzeum Śląskiego instytucja kultury w województwie śląskim, która będzie współprowadzona i współfinansowana przez resort kultury.

Na mocy umowy minister kultury przekazywać będzie zespołowi 5 milionów złotych rocznie, natomiast samorząd województwa śląskiego 17 milionów. W ubiegłym roku województwo śląskie przekazało na działalność Zespołu Śląsk 18,45 mln zł., szacując jednocześnie, że pełne wykorzystanie potencjału tej instytucji wymagałoby dotacji na poziomie co najmniej 22 mln zł.

Umowa reguluje także sprawy związane z obsadą personalną dyrekcji zespołu. Uzgodnienia z ministrem wymaga powołanie i odwołanie dyrektora i wicedyrektora zespołu do spraw artystycznych. Podobne postępowanie dotyczy spraw związanych z tworzeniem organów opiniodawczo-doradczych zespołu oraz zmian w statucie. Podpisana dziś umowa ma obowiązywać do końca 2019 roku.

Zespół Pieśni i Tańca Śląsk utworzony został decyzją ministra kultury z początkiem 1953 roku, 1 lipca 1953 roku zainaugurował działalność. Obecnie tworzy go ponad 100 artystów baletu, chóru i orkiestry. Śląsk odwiedził 44 kraje na pięciu kontynentach. Zespół dał ponad 7 tysięcy koncertów dla ponad 25 milionów widzów. Od 2005 roku w strukturze Zespołu Śląsk działa Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej, które prowadzi działalność edukacyjną. Zespół Śląsk prezentuje nie tylko wielowiekowy folklor regionu, od którego wziął nazwę, ale i folklor większości regionów Polski. Z czasem włączył do repertuaru polskie pieśni i tańce narodowe oraz opracowania oper, oratoriów, muzyki klasycznej i sakralnej. Siedzibą Śląska jest XVII-wieczny kompleks pałacowo-parkowy w Koszęcinie koło Lublińca.

Galeria zdjęć

Wróć