Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Rekordowe Fundusze Europejskie dla Śląskiego – w sumie 5,1 mld euro
  • Data publikacji 7 grudnia 2022

Rekordowe Fundusze Europejskie dla Śląskiego – w sumie 5,1 mld euro

Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Zabrzu przekazał dobre informacje dla Śląska. Komisja Europejska zatwierdziła Fundusze Europejskie dla tego regionu na najbliższe lata. Śląsk otrzyma rekordowe 5,1 mld euro. W tej puli, przydzielono aż 2,2 mld euro na transformację energetyczną z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. To gwarancja nowoczesnego i odpowiedzialnego rozwoju, na którym skorzystają mieszkańcy, przedsiębiorcy i samorządy z regionu.

To jedna z najbardziej wyczekiwanych decyzji, kończąca proces negocjacyjny i otwierająca drogę do ogłaszania naborów. Województwo śląskie wraz z nową perspektywą finansową staje przed ogromną szansą, ale również i wyzwaniem – powiedział minister Grzegorz Puda podczas konferencji poświęconej funduszom europejskim dla Śląska, które zatwierdziła Komisja Europejska. Z przedstawicielami samorządów spotkał się premier RP Mateusz Morawiecki, minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda oraz wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Transformacja Śląska

W ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego w perspektywie 2021-2027, woj. śląskie będzie dysponowało środkami w wysokości 5,14 mld euro do wykorzystania na rozwój regionu, w tym

  • 2,09 mld euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego,
  • 0,83 mld z Europejskiego Funduszu Społecznego+ oraz
  • 2,22 mld euro z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

To ogromne środki, które pozwolą na dalszą modernizację Śląska, wyrównanie szans i otwarcie nowych możliwości na przyszłość.

Ja głęboko wierzę w to, że Śląsk może być lokomotywą polskiego przemysłu, lokomotywą polskiej gospodarki. Ale żeby ta lokomotywa mogła się rozpędzić - musi zostać zmodernizowana. Musi się przekształcić - tak jak przekształca się współczesna gospodarka – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek zaznaczył w Zabrzu, że środki unijne są niezbędne do rozwoju regionu. – Ogromnie się cieszę i bardzo dziękuję. Jesteśmy w tym momencie na etapie realizacji ponad stu projektów. Na ten moment wykorzystaliśmy ponad 70 mld zł dofinansowań. Prawie 9 mld zł przeznaczyliśmy na budowę autostrady A1 i drogi S1. Realizujemy również program Kolej Plus, czyli budujemy tzw. metro naziemne – powiedział wojewoda.

Przyszłość to odpowiedzialny i sprawiedliwy rozwój

Fundusze dla Śląskiego pozwalają na realizację projektów z obszarów wsparcia, takich jak:

  • klimat, środowisko i energetyka,
  • instrumenty terytorialne,
  • transport, przedsiębiorczość,
  • infrastruktura: edukacyjna, społeczna, zdrowotna oraz
  • kultura i turystyka.

Zatwierdzone fundusze umożliwią także dofinansowanie przedsięwzięć w ramach transformacji energetycznej i przemysłowej regionu. Śląsk otrzymał największy przydział z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji wynoszący 2,2 mld euro do wykorzystania na działania łagodzące skutki transformacji energetycznej. To największy pojedynczy przydział tego funduszu na region węglowy w całej Unii Europejskiej.

Programy regionalne Funduszy Europejskich

Programy regionalne są jednym z istotnych źródeł, które wspierają realizację celów strategii rozwoju województwa. Tą drogą zmierzamy do poprawy sytuacji społeczno-gospodarczej mieszkańców i regionu.

Polska otrzymała łącznie na lata 2021-2027 aż 33,5 mld euro na programy regionalne z Funduszy Europejskich. W poprzednich latach 2014-2020 było to 31,3 mld euro.

To jest rekordowa pula środków, która jest potrzebna dla wszystkich samorządowców, przedsiębiorców, wszystkich państwa, którzy wiecie doskonale najlepiej, jak w waszych miastach, waszych powiatach, gminach proces transformacji powinien wyglądać – zaznaczył premier.

Wszystkie 16 programów regionalnych dla Polski na perspektywę 2021–2027 zostało już zatwierdzonych przez Komisję Europejską.

Tworzymy ramy finansowe do dalszych inwestycji

Śląsk od przeszło 100 lat jest sercem przemysłowym naszego kraju. To tu spotykają się surowce i technologia z kreatywnością i pracowitością ludzi. Dzisiaj widzimy, że ten rozwój idzie w kierunku nowoczesności i ten kierunek zabezpieczamy finansowo na najbliższe lata – zarówno z Funduszy Europejskich jak i, przede wszystkim, z naszego budżetu państwa.

To tylko zarysowanie pewnych ram finansowych - tego, co będziemy mogli zrealizować z inwestycji pod flagą polską, biało-czerwoną, ale także ze wsparciem ze środków unijnych – powiedział szef rządu Mateusz Morawiecki.

Węcej informacji i zdjęć z wydarzenia znajduje się w mediach społecznościowych Ślaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach: https://www.facebook.com/SlaskiUW

/z wykorzystaniem materiałów ze strony internetowej KPRM i MFiPR, www.gov.pl/

 

Galeria zdjęć

Wróć