Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Obchody Ogólnopolskiego Dnia Ratownictwa Medycznego - przemówienie Wojewody Śląskiego /fot. Sylwia Holecka/
  • Data publikacji 13 października 2022

Ratownicy medyczni uczcili swoje święto

Z udziałem wiceministra zdrowia Waldemara Kraski, wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka, parlamentarzystów oraz przedstawicieli władz samorządowych odbyły się w Dąbrowie Górniczej obchody Ogólnopolskiego Dnia Ratownictwa Medycznego.

Podczas wydarzenia wojewoda Jarosław Wieczorek odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego. „Pierwszym i najważniejszym zadaniem medycyny jest ratowanie życia ludzkiego. Szczególnie trudne są sytuacje zagrożenia — takie jak wypadki i nagłe choroby — w których decydujące znaczenie ma szybka i profesjonalna reakcja służb medycznych. Od niej zależy bowiem ocalenie życia i dalsze rokowania dotyczące leczenia. Ratownicy medyczni, działający w profesjonalnych zespołach, są na pierwszej linii wsparcia, nieustannie gotowi do pomocy. Wszyscy wiemy, że zawsze możemy liczyć na Państwa ofiarność i zawodowe umiejętności. Dziękuję za tę szlachetną postawę, za odpowiedzialność, za to, że dobro chorego jest najważniejszą zasadą Waszego działania” – pisał Prezes Rady Ministrów.

Podziękowania dla wszystkich ratowników oraz osób zarządzających systemem ratownictwa medycznego przekazał również wojewoda Jarosław Wieczorek. – Te prawie 3 lata wyjątkowo trudnej sytuacji w województwie, związanej z pandemią COVID-19, uświadomiły mi, jak ważną jesteście grupą zawodową. Zawsze byliście na pierwszej linii, nigdy nie odmawialiście wsparcia i pomocy, jadąc do pacjenta, który jej potrzebował – podkreślił.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zaznaczył z kolei, że ratownictwo to bardzo trudna fizycznie i psychicznie praca, wymagająca dużego zaangażowania oraz odpowiedzialności. – To także praca, która daje wiele zadowolenia. Ratowanie zdrowia i życia daje wielką satysfakcję, wielką radość. Choć nie zawsze to się udaje. Kiedy w 2006 roku zostało utworzone Państwowe Ratownictwo Medyczne, nastąpił jego szybki rozwój. Dziś jest na światowym poziomie – dodał.

Podczas uroczystości wręczonych zostało ponad 50 odznaczeń Za zasługi w Ochronie Zdrowia, złotych i srebrnych odznak Zasłużony dla Województwa Śląskiego, a także trzy specjalne nagrody i statuetki, w tym Nagrody Błogosławionego Gerarda za wybitne osiągnięcia w ratownictwie medycznym, które przekazał Wiceminister Zdrowia.

Galeria zdjęć

Wróć