Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Prezydent RP na konferencji antydopingowej WADA 2019
  • Data publikacji 5 listopada 2019

WADA 2019, czyli rusza Konferencja Antydopingowa w Katowicach

W Katowicach prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w inauguracyjnej sesji V Światowej Konferencji Antydopingowej WADA 2019. Prezydentowi towarzyszył wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Podczas trzydniowego spotkania specjaliści dyskutują o walce z nieuczciwym wspomaganiem w sporcie, w planach jest także oficjalne zatwierdzenie wyboru Witolda Bańki (obecnego ministra sportu i turystyki) na prezydenta tej organizacji. Jego kadencja rozpocznie się 1 stycznia 2020 roku. 

Doping jest formą złodziejstwa, formą kradzieży sportowego sukcesu, formą podeptania czyjegoś wysiłku w sposób nieuczciwy – mówił prezydent Andrzej Duda, otwierając konferencję WADA 2019. Przypomniał, że „walka z dopingiem to także walka o zdrowie i życie sportowców”.

WADA to niezależna fundacja pod przewodnictwem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Jej celem jest walka z niedozwolonym wspomaganiem w sporcie m.in. poprzez opracowywanie i ustalanie przepisów oraz procedur antydopingowych. Regularnie publikuje listę substancji zakazanych i wydaje akredytacje dla krajowych laboratoriów antydopingowych.

/z wykorzystaniem materiału ze strony internetowej www.prezydent.pl/

Wróć