Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

  • Data publikacji 1 czerwca 2017

Premier w Elektrowni Jaworzno

Prezes Rady Ministrów Beata Szydło wzięła udział w uroczystości podpisania porozumienia dotyczącego finansowania budowy nowego bloku energetycznego w Elektrowni Jaworzno III.

Pani premier towarzyszyli wojewoda śląski Jarosław Wieczorek i wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz.

- Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju sprawdza się, czego dowodem jest 4 proc. wzrostu PKB zaledwie w pierwszym kwartale tego roku – powiedziała premier Beata Szydło. – Składową tego programu jest bezpieczeństwo, zwłaszcza to energetyczne. Energetyka jest krwioobiegiem gospodarki, dlatego jesteśmy dziś w Elektrowni Jaworzno – dodała.

Umowa została podpisana między Tauronem i Polskim Funduszem Rozwoju (PFR). Dzięki inwestycji w Jaworznie powstanie jeden z największych w kraju bloków energetycznych, który zapewni energię dla 2,5 mln gospodarstw domowych i będzie w stanie zaspokoić 5 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną rocznie. Blok będzie wytwarzać rocznie do 6,5 TWh energii elektrycznej, rocznie ma spalać do 2,8 mln ton węgla, który w większości będzie pochodził z kopalń Grupy Tauron.

Blok będzie jedną z najnowocześniejszych tego typu jednostek w Europie. Spełni też unijne wymagania z zakresu ochrony środowiska ograniczając emisje dwutlenku węgla o prawie 30 proc. oraz pozostałych gazów emisyjnych o ponad 50 proc. Blok ma być przystosowany do ewentualnego dobudowania w przyszłości instalacji do wychwytywania dwutlenku węgla (CCS).

Planowany termin przejęcia bloku do eksploatacji to listopad 2019 r. Wartość inwestycji to 5,4 mld zł brutto.

Galeria zdjęć

Wróć