Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Premier Mateusz Morawiecki przemawia do uczestników wydarzenia w Kopalni Guido w Zabrzu/foto: F. Nowakowski
  • Data publikacji 8 grudnia 2021

Premier podziękował górnikom protestującym w Kopalni Piast 40 lat temu: za Wasz wysiłek, odwagę, wolę walki i za wolność, którą dzięki Wam dzisiaj możemy się cieszyć

Szef polskiego rządu odwiedził Kopalnię Guido w Zabrzu, w której zwiedził trasę turystyczną „14 dni pod ziemią… Historia walki o wolność”. Prezesowi Rady Ministrów towarzyszył wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. 

Trasa upamiętnia najdłuższy podziemny strajk, który w 1981 roku odbył się w Kopalni Piast w Bieruniu, w reakcji na wprowadzenie stanu wojennego. 13 grudnia będziemy obchodzić 40. rocznicę jego wprowadzenia.


Strajk w Kopalni Piast – przystanek na drodze do wolności


– Jednym z wspaniałych przystanków na drodze do wolnej Polski był najdłuższy strajk stanu wojennego, który obył się w Kopalni Piast – podkreślił premier.
Górnicy, mimo obaw, kontynuowali strajk, spędzając także święta Bożego Narodzenia pod ziemią. Władza skłaniała ok. 1200 strajkujących do wyjścia na powierzchnie – relacjonował wydarzenia z 1981 roku premier. – Usłyszeli odpowiedź, że może tam na zewnątrz jest stan wojenny, ale 650 metrów pod ziemią jest wolna Polska. Jest państwo, które oddycha wolnością piersią górników. 


Wolność i solidarność


Pamięć o protestujących przeciwko zbrodniom stanu wojennego górnikach z Kopalni Piast, Wujek i innych jest niezwykle ważna. Premier podkreślał, że bez nich nie byłoby wolności i solidarności. Uzyskanie niepodległości możliwe było dzięki niezłomnym bohaterom, którzy nawet w stanie wojennym, działali w szeregach podziemnej Solidarności.

– Chcę dzisiaj z całą mocą podkreślić, że jesteśmy wdzięczni wszystkim górnikom tamtej Kopalni Piast, ale także innym, którzy wtedy protestowali przed wprowadzeniem stanu wojennego – podziękował szef polskiego rządu. Wyrazy wdzięczności przekazał także osobiście, podczas spotkania z górnikami z Kopalni Piast. Możliwość rozmowy z osobami na co dzień pracującymi w trudnych warunkach przybliżyła realia wydarzeń sprzed 40 lat.


Kopalnia Guido


Kopalnia Guido to kompleks podziemnych tras turystycznych, zarządzany przez Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Historia kopalni sięga połowy XIX wieku, a od 2007 roku jest to obiekt otwarty dla turystów.

Jedną z najnowszych tras jest ta poświęcona strajkowi w Kopalni Piast, który miał miejsce w 1981 roku. „14 dni pod ziemią… Historia walki o wolność” upamiętnia bohaterskich górników, którzy przez dwa tygodnie protestowali przeciwko stanowi wojennemu. 

/źródło: z wykorzystaniem materiału KPRM, www.gov.pl/

Wróć