Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Premier na uroczystościach upamiętniających 100. rocznicę III Powstania Śląskiego/fot. I. Matuszewska
  • Data publikacji 2 maja 2021

Premier na uroczystościach upamiętniających 100. rocznicę III Powstania Śląskiego

– Dzięki ich staraniom przetrwała II Rzeczpospolita, dzięki ich staraniom my dziś tu jesteśmy. Ich wysiłek i wielki czyn doprowadził do tego, że te uprzemysłowione tereny bogate w zasoby naturalne, minerały, mogły należeć do Polski i stanowiły o podstawie gospodarczej II RP – powiedział premier Mateusz Morawiecki z okazji 100. rocznicy III Powstania Śląskiego. Podczas wizyty w naszym regionie premierowi towarzyszyli wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz wicewojewoda Robert Magdziarz.

Warto dla tej trudnej ojczyzny walczyć, a nawet jeśli trzeba, to umierać

Uroczystości organizowane w ramach obchodów setnej rocznicy wybuchu Powstań Śląskich przywołują wydarzenia, które na stałe zapisały się w historii tej ziemi i historii Polski. To ważny jubileusz dla regionu i naszego kraju. W czasie, kiedy po latach zaborów kształtowała się państwowość i trwała walka o granice odrodzonego państwa polskiego, mieszkańcy Śląska chwycili za broń i jednoznacznie opowiedzieli się za polskością, która mimo lat przymusowej germanizacji przetrwała w ich sercach.

– Łatwo jest kochać ojczyznę, która jest wolna, bezpieczna, dostatnia i spokojna.  Dużo trudniej jest kochać taką, która jest niespokojna, targana wieloma konfliktami, problemami, walcząca o wolność. Powstańcy śląscy kochali taką niepewną ojczyznę. Mieli wybór między pewnymi, dostatnimi jak na tamte czasy dużo silniejszymi Niemcami, a praktycznie rodzącą się dopiero i ciągle niepewną na mapie Europy Polską. Kiedy ogląda się zdjęcia z tamtych czasów, mężczyzn, młodzieży, chłopców – czasami bez mundurów, czasami bez broni – to widać, że łączy ich jedno – wola walki i przekonanie, że warto dla tej trudnej ojczyzny walczyć, a nawet jeśli trzeba to umierać – podkreślił szef rządu.

By uczcić pamięć Ślązaków walczących o połączenie z Ojczyzną, premier złożył kwiaty pod Pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach.

Żeby Polska była Polską

100. rocznica wybuchu Powstań Śląskich to wyjątkowa okazja, by z całą mocą podkreślić wkład pokoleń mieszkańców śląskiej ziemi w walkę o niepodległość Polski, kształtowanie granic odrodzonego państwa i budowanie jego siły. 

– Żeby Polska wówczas stała się Polską, potrzebowała przyłączenia Śląska. Ale można powiedzieć i tak: żeby Śląsk mógł pozostać Śląskiem, potrzebował włączenia do Rzeczypospolitej. Ślązacy, Polacy, powstańcy śląscy doskonale o tym wiedzieli. Dlatego byli w stanie złożyć na ołtarzu historii swoją własną ofiarę. Byli w stanie świadczyć swoim własnym życiem, jakie są najważniejsze cele w życiu każdego człowieka. Dzięki ich staraniom przetrwała II Rzeczpospolita, dzięki ich staraniom my dziś tu jesteśmy. Ich wysiłek i wielki czyn doprowadził do tego, że te uprzemysłowione tereny bogate w zasoby naturalne, minerały, mogły należeć do Polski i stanowiły o podstawie gospodarczej II RP. Dziękujemy im za to i pamiętamy o ich przelanej krwi, odwadze, poświęceniu i wysiłku. Oni byli kontynuatorami dzieła w sztafecie pokoleń Polaków, Ślązaków walczących o wolność i niepodległość – zaznaczył premier.

Powstańcy udowodnili światu, że nie można ich złamać. Przelana wówczas krew Ślązaków scementowała ten region z Ojczyzną i stała się kamieniem węgielnym nowej, wielkiej tradycji historycznej Śląska.

Pamiętamy także o innych bohaterach walczących o wolną Polskę

Premier Mateusz Morawiecki oprócz podkreślenia roli powstańców śląskich wspomniał także o innych wielkich Ślązakach:

– Ksiądz Norbert Bończyk, ksiądz Józef Szafranek, Józef Lompa, Karol Miarka, to biografie, życiorysy wspaniałych Ślązaków i Polaków walczących przeciw germanizacji tych ziem. Walczących o ich polskość w dramatycznych okolicznościach zaborów. Dziękujemy także im, tym poprzednikom powstańców śląskich, za ich wiarę, trud, starania i wielkość – powiedział premier.

Szef rządu wspomniał również o słowach Wojciecha Korfantego – przywódcy, który stanął na czele zrywu, które wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r., zwanego III Powstaniem Śląskim:

– Wojciech Korfanty już po odzyskaniu niepodległości mówił, że nie jest to Polska dokładnie taka, o jakiej marzyliśmy, ale nie ustajemy w wysiłkach, żeby była coraz lepsza. To są słowa niezwykle inspirujące naszego śląskiego i polskiego bohatera. Słowa inspirujące do tego, żeby przeszłość była pielęgnowana i wielka, ale także, żeby wielka była przyszłość – Śląska i Rzeczypospolitej.

Wystawa z okazji 100-lecia III Powstania Śląskiego

Wizyta w Chorzowie była doskonałą okazją do odwiedzenia przez premiera mobilnej wystawy kontenerowej, dedykowanej obchodom 100-lecia Powstań Śląskich „Ex Silesia Lux” (Światło ze Śląska). Została ona otwarta 2 maja przy stacji kolejki „Elka” Stadion Śląski w ramach oficjalnych uroczystości.

Ekspozycję tworzą dwa kontenery multimedialne. W jednym odwiedzający mogą obejrzeć wideo – historię powstańców. W drugim ulokowano instalację składającą się z zapętlonych zdjęć i grafik oraz tekstów i muzyki. Kontenery pomalowano na kolor złoty, który nawiązuje do godła województwa śląskiego. Pomysł na wystawę zrodził się z potrzeby powrotu do przeszłości i stworzenia pewnej relacji z przodkami – mieszkańcami Górnego Śląska, którym sto lat temu przyszło podjąć ryzyko i walczyć o własną tożsamość w Powstaniach Śląskich.

Podczas uroczystości odbyło się także uruchomienie wagoników powstańczych kolejki linowej „Elka” z nadrukowaną grafiką upamiętniającą stulecie Powstań Śląskich.

 

/z wykorzystaniem materiałów ze strony internetowej www.gov.pl/

Galeria zdjęć

Wróć