Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Premier Mateusz Morawiecki udziela wypowiedzi mediom na konferencji prasowej przed szpitalem tymczasowym w Pyrzowicach/foto: I. Matuszewska
  • Data publikacji 29 listopada 2021

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził szpital tymczasowy w Pyrzowicach

Premier Mateusz Morawiecki w ramach swojej dzisiejszej wizyty w województwie śląskim odwiedził szpital tymczasowy w Pyrzowicach. Szefowi rządu RP towarzyszył wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz.

Sytuacja pandemiczna w Polsce nadal wymaga specjalnych rozwiązań – stąd potrzeba funkcjonowania szpitali tymczasowych, takich jak w Pyrzowicach. Na oddziały trafiają głównie niezaszczepieni – ok. 75 proc. osób, które ciężko przechodzą chorobę, nie skorzystały z możliwości szczepienia. – Wykorzystajmy to, że mamy pod dostatkiem szczepionek i są one bezpłatne – apelował szef polskiego rządu. – W wielu punktach można się w prosty sposób zarejestrować się i zaszczepić.

Statystyki z ostatnich kilku dni nie pozostawiają złudzeń – walka z pandemią nadal trwa. Liczba nowych zakażeń koronawirusem to kilkanaście tysięcy codziennie. Ponad 600 tysięcy osób przebywa na kwarantannie – to tak jakby na kwarantannie przebywali prawie wszyscy mieszkańcy Wrocławia! 

Szczepienia istotnie wpływają na ochronę zdrowia i życia. Dane z 26 listopada wskazują, że ponad 94 proc. osób, które zmarły z powodu koronawirusa, było niezaszczepionych.

Dlatego tak ważne jest korzystanie z możliwości szczepień. Równie istotne jest stosowanie się do zasad: dystans, dezynfekcja, maseczki. Premier zachęcił także do przyjmowania przypominającej, trzeciej dawki szczepionki.

Zarejestruj się na szczepienie: www.gov.pl/web/szczepimysie/rejestracja 


Wsparcie służby zdrowia


Szef polskiego rządu podziękował personelowi medycznemu za ogromne zaangażowanie, widoczne w Pyrzowicach, ale i w innych miejscach w całej Polsce. Takie szpitale są niezwykle potrzebne jako uzupełnienie obecnie funkcjonującego systemu zdrowia. Obecnie w kraju działają 23 szpitale tymczasowe, a otwarcie kolejnych zaplanowane jest w najbliższych dniach.


Nowa odmiana wirusa - Omikron


WHO przekazuje niepokojące informacje dotyczące nowej wersji COVID-19 o nazwie Omikron. Nie znamy jeszcze wszystkich konsekwencji, wiążących się z zachorowaniem na tę odmianę koronawirusa. Wiele krajów już teraz tworzy nowe przepisy, które mają ochronić ludzi przed mutacją. Polski rząd, analizując aktualną sytuację, również wprowadzi zmiany w zasadach bezpieczeństwa. 

Informacje na temat aktualnie obowiązujących zasadach dostępne są na stronie: www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia 

 

/źródło: strona internetowa KPRM: www.gov.pl/

Galeria zdjęć

Wróć