Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Uczestnicy briefingu prasowego trzymają czek/fot/ ŚUW
  • Data publikacji 3 października 2022

Ponad trzy miliardy złotych dla polskiej pediatrii

Szybsza diagnostyka pediatryczna i większy dostęp do możliwości nowoczesnego leczenia najmłodszych pacjentów to główne cele rozstrzygniętego właśnie konkursu w ramach Funduszu Medycznego. – Ponad 3 miliardy złotych zostaje praktycznie już dziś uruchomione na unowocześnianie i modernizację polskiej pediatrii – podkreślał dziś w Katowicach Prezydent RP Andrzej Duda. W poniedziałek Prezydent RP wraz z Ministrem Zdrowia Adamem Niedzielskim na wspólnej konferencji prasowej w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka im. św. Jana Pawła II ogłosili szczegóły wyników naboru konkursu na pediatryczną infrastrukturę strategiczną w ramach Funduszu Medycznego. Głównymi założeniami projektu są skrócenie czasu oczekiwania na diagnozę i szybsze rozpoczęcie leczenia najmłodszych pacjentów, ale także nowoczesne formy terapii czy poprawa komfortu pobytu dziecka i opiekuna w szpitalu. W wydarzeniu wziął również udział Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek.

Program rozbudowy, modernizacji, unowocześnienia polskiej pediatrii w efekcie umożliwi skuteczniejsze leczenie dzieciom w bardzo wielu miejscach w Polsce m.in. w Katowicach, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu. Ponad 3 miliardy złotych przeznaczonych na ten cel umożliwi budowę nowych budynków, wyposażenie w najnowocześniejszy sprzęt. Mam nadzieję, że dzięki temu programowi wiele dzieci zostanie uratowanych, a polska medycyna będzie nowocześniejsza – podkreślał Prezydent RP.

Wcześniej Andrzej Duda spotkał się z dyrekcją i pracownikami Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka im. św. Jana Pawła II. 

1 grudnia 2021 r. Minister Zdrowia ogłosił konkurs na wybór propozycji projektów strategicznych w zakresie dofinansowania zadań polegających na budowie, przebudowie, modernizacji lub doposażeniu infrastruktury strategicznej podmiotów leczniczych udzielających świadczeń opieki zdrowotnej dla dzieci w ramach Subfunduszu infrastruktury strategicznej. Na dofinansowanie wyłonionych w Konkursie projektów przeznaczono 3,1 mld zł. Fundusz Medyczny został zainicjowany przez Prezydenta RP, we współpracy  z Ministrem Zdrowia. Celem Funduszu jest wsparcie działań poprawiających zdrowie i jakości życia w Polsce przez zapewnienie dodatkowych źródeł finansowania.

/z wykorzystaniem informacji ze strony internetowej www.prezydent.pl/

Galeria zdjęć

Wróć