Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Grafika ŚUW
  • Data publikacji 17 stycznia 2022

"Polski Ład" dla emerytów, rencistów, przedsiębiorców

17 miliardów złotych zostanie w portfelach obywateli dzięki wprowadzeniu reformy „Polski Ład”. W Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego przekazano dzisiaj informacje związane z wdrażaniem jednej z największych w historii III Rzeczypospolitej reform fiskalno – podatkowych.

Dla zdecydowanej większości Polaków zmiany podatkowe będą albo korzystne, albo neutralne.(…) Warto dodać, że ta reforma ma przynieść korzyści i tym, którzy pracują, ale również tym, którzy odeszli na zasłużoną emeryturę, czy też pobierają świadczenia rentowe. Polski Ład, to nie tylko kwestia zasad fiskalnych, czy też podatkowych zobowiązań (..) ale również gro innych inwestycji. (…) Beneficjentami tych inwestycji będą przede wszystkich polskie przedsiębiorstwa, polskie firmy, od tych najmniejszych począwszy, do tych największych, które będą realizować strategiczne inwestycje dla poprawy jakości życia Polaków – mówił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

W spotkaniu uczestniczyli również wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Katowicach Mariusz Cupiał, zastępca dyrektora Krajowej Administracji Skarbowej w Katowicach Alicja Jurecka oraz dyrektor oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Rybniku dr Władysław Świątek.

–  W tym gronie jesteśmy do Państwa dyspozycji. Mamy nadzieję, że w najbliższych tygodniach wszystkie kłopoty, które po drodze się pojawiły zostaną wyjaśnione, naprawione (…) Szacujemy, że „Polski Ład” dla 90% obywateli jest albo korzystny, albo neutralny – podkreślił wiceminister Stanisław Szwed.

Krajowa Administracja Skarbowa wraz z Ministerstwem Finansów podjęły szereg działań, mających na celu ułatwienie podatnikom wdrożenia reformy i skorzystania z korzyści z niej wynikających. Do dyspozycji zainteresowanych jest infolinia, Multikanałowe Centrum Informacji „Polski Ład”, webinaria. Oprócz tego organizowane są spotkania, a urzędy skarbowe są czynne dłużej.

– Rolą Administracji Skarbowej jest wyjaśnienie wątpliwości, które dotyczą polskich podatników, polskich płatników i na to odpowiadamy – podkreślił dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej Mariusz Cupiał.  

Również Zakład Ubezpieczeń Społecznych udziela na bieżąco wsparcia dla przedsiębiorców, poprzez reazlizację spotkań konsultacyjnych i szkoleń przez internet, a także zamieszczanie na podstronie ZUS materiałów merytorycznych.

Na stronie ZUS będzie dostępny również kalkulator, który umożliwi wyliczenie miesięcznej podstawy wymiaru i składki na ubezpieczenie zdrowotne dla osób prowadzących pozarolniczą działalność:

  • za osoby prowadzące jedną lub kilka pozarolniczych działalności
    gospodarczych, do których stosuje się różne formy opodatkowania
  • za osoby korzystające z „ulgi na start”,
    „preferencyjnych składek” oraz „małego ZUS plus”
  • za inne osoby prowadzące pozarolniczą działalność.

Kalkulator będzie dostępny po publikacji wskaźnika przez GUS.

W lutym natomiast zostanie przysłane wyrównanie dla osób, którym nie uwzględniono ulgi przy wypłacie styczniowego świadczenia. 

Galeria zdjęć

Wróć