Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

  • Data publikacji 5 czerwca 2017

Podsumowanie Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek wziął udział w podsumowaniu tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego.  

Konferencja prasowa miała miejsce w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach – a więc tam, gdzie odbywał się tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy (EEC).

Europejski Kongres Gospodarczy to największa impreza biznesowa w Europie Centralnej. Odbył się w dniach 10-12 maja w Katowicach po raz dziewiąty. Podczas kongresu miały miejsce 132 sesje, w których wystąpiło 800 panelistów. W wydarzeniu wzięło udział ponad 9 000 uczestników.

W konferencji prasowej obok organizatora Europejskiego Kongresu Gospodarczego, prezesa Grupy PTWP Wojciecha Kuśpika i wojewody śląskiego Jarosław Wieczorka udział wzięli Jerzy Buzek, przewodniczący Rady Programowej EEC, prezydent Katowic Marcin Krupa, marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, Robert Tomanek, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, a także finalistka konkursu Start-up Challenge 2017, który miał miejsce w ramach odbywającego wraz z Kongresem wydarzenia pod nazwą European Start-up Days oraz jedna z wolontariuszek biorąca udział w organizacji przedsięwzięcia.

- Impreza wpisała się już w tradycję i w kalendarz imprez w regionie. Również liczna reprezentacja i bardzo silna reprezentacja Rady Ministrów polskiego rządu miała możliwość debatowania, dyskutowania o przyszłości Polski, ale również o przyszłości świata - mówił podczas konferencji Wojewoda, który zaznaczył, że rozmawiano również na tematy ważne zwłaszcza dla województwa śląskiego. - To jest z pewnością przemysł ciężki, przemysł wydobywczy […] ta historia tego regionu tym bardziej nakazuje, aby o tym cały czas rozmawiać, żeby te nowoczesne technologie, które są w tej chwili wdrażane przez polski rząd mogły być również na świecie i w Europie postrzegane jako te, które również służą ekologii. Bo bardzo często mówi się o tym, że nasze rozwiązania nie do końca będą licowały z tym, aby można było w przyszłości oddychać czystym powietrzem. Chcieliśmy tutaj ten schemat w jakiś sposób przełamać, że nowoczesne rozwiązania technologiczne z wykorzystaniem polskiego węgla są również przyjazne środowisku. I mamy znakomitych naukowców, mamy naprawdę ogromny potencjał ludzki i inżynieryjny do tego, aby pokazać światu, że to jest absolutnie wykonalne. I takich przykładów już nie tylko w naszym regionie, ale w całej Polsce w najbliższych latach będzie bardzo wiele. Wojewoda wspomniał również, że przez ostatnie 8 lat dyskutowano również na temat tego, jak powinna działać i funkcjonować metropolia. Skoro dziś już tak niewiele pozostało do jej utworzenia, od przyszłego roku powinno się natomiast mówić o tym, jak sprawić, aby metropolia była rozpoznawalna na świecie.

- Myślę, że naprawdę możemy powiedzieć, że nawet po tym sukcesie, który został zakomunikowany światu w ramach ONZ, Polska staje się naprawdę znaczącym i strategicznym partnerem i graczem na arenie międzynarodowej. Między innymi ten Kongres również się do tego wpisuje – zakończył Wojewoda.

Po podsumowaniu najważniejszych kwestii związanych z tegoroczną edycją ECC uczestnicy konferencji spotkali się także z kilkudziesięcioma wolontariuszami, którzy pracowali przy organizacji wydarzenia. – Myślę, że w szczególności za to te podziękowania się wam należą - że potraficie także oddać coś dla drugiego człowieka czy też dla organizacji, dla państwa polskiego – zwrócił się do studentów Wojewoda dziękując im za poświęcony czas i pracę podczas Kongresu. Wolontariusze za swoje zaangażowanie otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w wydarzeniu.

Galeria zdjęć

Wróć