Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

  • Data publikacji 28 maja 2017

Pielgrzymka mężczyzn do Piekar Śląskich

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wziął udział w pielgrzymce stanowej mężczyzn i młodzieńców do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich.

Prezydentowi towarzyszył minister w KPRP Andrzej Dera oraz I wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz.

- Niedzielę należy zwrócić człowiekowi - apelował arcybiskup w powitaniu skierowanym do uczestników Pielgrzymki Mężczyzn i Młodzieńców . - Dziś Polska - kraj ochrzczonych - wygląda na mapie Europy jak wielkie targowisko. Sami do tego dopuściliśmy przez grzech zaniechania - dodał hierarcha.

Jak zawsze podczas piekarskiej pielgrzymki hierarcha poruszył ważne problemy społeczne. Poza wolną niedzielą były to: ekologia, trzeźwość i utworzenie metropolii w woj. śląskim.

Abp Skworc dziękował prezydentowi Dudzie za niedawne podpisanie ustawy o związku metropolitalnym. Wyraził zarazem nadzieję, że samorządy Górnego Śląska i Zagłębia, kierując się poczuciem dobra wspólnego, wykorzystają ten prawny instrument do zbudowania metropolii, służącej poprawie jakości życia mieszkańców aglomeracji.

Majowe pielgrzymowanie do Piekar Śląskich ma długą tradycję i należy do najważniejszych wydarzeń religijnych na Górnym Śląsku. Stanowa pielgrzymka mężczyzn przybywa tu od 1947 roku. Co roku w ostatnią niedzielę maja do sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej przybywają dziesiątki tysięcy wiernych. (Inf. własna/PAP)

(Z wykorzystaniem informacji ze strony www.prezydent.pl)

 

Galeria zdjęć

Wróć