Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

  • Data publikacji 14 lipca 2017

Paszport bez długich kolejek

Wybierasz się na zagraniczne wakacje, a twój paszport, okazuje się, jest nieważny? Już w najbliższą sobotę, 15 lipca, w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach oraz w delegaturach  w Częstochowie oraz w Bielsku - Białej masz szansę złożyć potrzebne dokumenty.  – Po raz kolejny wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i otwieramy urząd w sobotę. Zwłaszcza w czasie wakacji są najdłuższe kolejki oczekujących na złożenie bądź odbiór paszportu. W ten dodatkowy dzień pracy długich ogonków nie ma – mówi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, który zainicjował wprowdzenie sobót paszportowych w ramach tzw. pakietu obywatelskiego, zawierającego szereg rozwiązań ułatwiających klientom ŚUW załatwienie formalności.

To będzie już piąta "sobota paszportowa" w tym roku. Pierwsza odbyła się 18 marca i z każdą kolejną   okazuje się, iż był to bardzo dobry pomysł. – Z tej okazji korzysta coraz więcej mieszkańców.  W marcu w sobotę paszportową było ich 155, w kwietniu 239, w maju aż 841 – wylicza Dorota Sierzchała, zastępca kierownika oddziału paszportowego w ŚUW.  O tym, że soboty paszportowe cieszą się zainteresowaniem, świadczą także oceny wystawione przez klientów w systemie badania satysfakcji "Happy or not".  Aż 75 procent z pół tysiąca osób, które wzięły udział w badaniu przyznały, że sobota paszportowa jest przysłowiowym strzałem w 10.

Kto najczęściej korzysta z sobót paszportowych? Okazuje się, że rodziny. - W tygodniu rodzice są zapracowani i nie znajdują czasu, by załatwić formalności związane z wyrobieniem paszportu. W dodatku musimy powiedzieć, że w roboczym dniu kolejki rzeczywiście są spore i trzeba odczekać kilkanaście minut, co może być uciążliwe dla klientów z małymi dziećmi. W soboty w urzędzie jest spokojniej, nie trzeba wyczekiwać w kasie czy w informacji - zapewnia Dorota Sierzchała.

By wyrobić paszport potrzebne są wniosek, specjalne zdjęcie oraz dokument tożsamości. Aby złożyć wniosek trzeba odwiedzić urząd osobiście, bowiem będą pobierane odciski palców. W kasie można uiścić opłatę paszportową, która wynosi 140 zł. Ile obecnie trzeba czekać na odbiór paszportu? - Niestety, w sezonie wakacyjnym, gdy tych wniosków są tysiące, nawet 30 dni - zaznaczają pracownicy oddziału paszportowego.

Od poniedziałku do piątku wnioski można złożyć nie tylko w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, ale także w terenowych delegaturach paszportowych w: Bielsku - Białej, Częstochowie, Rybniku, Sosnowcu oraz w punktach: Bytomiu, Gliwicach, Tarnowskich - Górach, Tychach, Zabrzu, Pszczynie, Żorach, Zawierciu, Jastrzębiu - Zdroju i Wodzisławiu Śląskim. 

 

Wróć