Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Uroczystość z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Katowicach/fot. I. Matuszewska i K. Szczepanek
  • Data publikacji 1 marca 2022

Pamiętamy o Niezłomnych

Dziś obchodzimy w Polsce Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Z tej okazji wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz wicewojewodowie Jan Chrząszcz i Robert Magdziarz oddali cześć bohaterom.

Wojewoda Jarosław Wieczorek wziął udział w uroczystości zorganizowanej przez katowicki oddział IPN na cmentarzu komunalnym w Katowicach.

To jest absolutnie nasz obowiązek, aby w takim dniu jak 1 marca upamiętnić naszych bohaterów – Franciszka Skrobola, Józefa Wawrzyńczyka, tych, którzy nie ulegli okupacji sowieckiej, presji, buntowali się przeciwko okupacji umysłów narodu polskiego. Za tą heroiczną walkę zapłacili najwyższą cenę – zostali zamordowani. To jest nasz obowiązek, aby tego typu postawy i nasi bohaterowie byli w naszych sercach na zawsze. Żebyśmy pielęgnowali i dbali o ich pamięć – mówił wojewoda Jarosław Wieczorek, który podkreślił również, że w tej trudnej sytuacji, w jakiej obecnie znajduje się Europa, należy w sposób szczególny wspierać naszych sąsiadów Ukraińców.

Dzisiejsze wydarzenie rozpoczęło się od wciągnięcia flagi narodowej na maszt i odśpiewania hymnu państwowego. Odczytano też listy skierowane do uczestników przez premiera Mateusza Morawieckiego i Ministra Obrony Narodowej.

„Wolna Rzeczpospolita ma wobec Żołnierzy Wyklętych dług i zobowiązanie, które jako Wspólnota Narodowa musimy godnie wypełnić. Przywracanie pamięci o bohaterach, którzy walczyli z nazistowskim, a potem sowieckim okupantem, oddawanie im czci to nasza powinność i nasz przywilej (…) Niezachwiana wiara w wolną Ojczyznę, męstwo i odwaga żołnierzy drugiej konspiracji są i dziś dla nas drogowskazem” – pisał w liście Prezes Rady Ministrów.

W ramach uroczystości miał miejsce wojskowy apel pamięci z udziałem kompanii honorowej 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu, a uczestnicy złożyli kwiaty pod pomnikiem znajdującym się w kwaterze Żołnierzy Niezłomnych. W imieniu premiera Mateusza Morawieckiego wieniec złożył wojewoda Jarosław Wieczorek. Wspomniano też śp. Franciszka Skrobola oraz Józefa Wawrzyńczyka – Żołnierzy Niezłomnych, których szczątki zostały odnalezione przez IPN w latach 2017-2018 i pochowane w kwaterze na katowickim cmentarzu we wrześniu 2021 roku.

Hołd Żołnierzom Niezłomnym oddał również wicewojewoda Jan Chrząszcz, który odwiedził miejsca pamięci w Bielsku-Białej. Wicewojewoda złożył kwiaty i zapalił znicze pod tablicą upamiętniającą osoby zakatowane w budynku byłego lokalnego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Krasińskiego, przy pomniku Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej na cmentarzu przy ul. Willowej oraz na grobie wojennym Edwarda Biesoka „Edka” i 5 żołnierzy NSZ na cmentarzu w Mazańcowicach.

Z kolei wicewojewoda Robert Magdziarz razem z sekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Szymonem Giżyńskim wziął udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Częstochowie. Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w Kościele pw. św. Jakuba, której przewodniczył Metropolita Częstochowski abp Wacław Depo. Następnie uczestnicy wyruszyli w Pochodzie Pamięci i Wdzięczności oddać hołd Żołnierzom Wyklętym. Pierwszą stacją była tablica mieszcząca się na obecnym budynku Pogotowia Ratunkowego przy ul. Kilińskiego, gdzie dawnej była siedziba gestapo. Drugim miejscem pamięci była tablica pamiątkowa poświęcona gen. Stanisławowi Sojczyńskiemu „Warszycowi”, twórcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Obchody zakończyły się przy ul. ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie znajdowała się siedziba i katownia Urzędu Bezpieczeństwa.

Galeria zdjęć

Wróć