Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

  • Data publikacji 30 października 2017

Pamiętamy!

W związku z uroczystością Wszystkich Świętych wojewodowie odwiedzają cmentarze i mogiły, składając kwiaty i zapalając znicze.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek odwiedził dziś Grób Nieznanego Policjanta Polskiego znajdujący się przy Komendzie Wojewódzkiej Policji. Na cmentarzu w Panewnikach złożył kwiaty i zapalił znicze przy kwaterach zakonnych, na mogile harcerzy i powstańców śląskich – Obrońców Katowic w 1939 r. oraz przy Pomniku Nagrobnym Żołnierzy Organizacji Niepodległościowych.  Wojewoda Jarosław Wieczorek odwiedził też grób zbiorowy wojenny powstańców śląskich poległych w powstaniach śląskich oraz pomordowanych w hitlerowskich obozach koncentracyjnych na cmentarzu parafialnym przy ul. 1-Maja w Knurowie. Złożył też kwiaty i zapalił znicze w Gliwicach na cmentarzu parafialnym przy ul. Św. Wojciecha na Grobie zbiorowym wojennym ośmiu powstańców śląskich poległych w 1921 roku.

II wicewojewoda śląski Mariusz Trepka odwiedził dzisiaj krypty w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach, w których pochowani są katowiccy biskupi – Arkadiusz Lisiecki, Stanisław Adamski i Herbert Bednorz. Na katowickim cmentarzu przy ul. Sienkiewicza złożył kwiaty i zapalił znicze pod Pomnikiem Męczeństwa Więźniów Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych, tablicą upamiętniającą Henryka Sławika oraz Polaków zamordowanych na Kresach Wschodnich. Odwiedził też groby Henryka Mikołaja Góreckiego, Stanisława Ligonia, Arki Bożka, Wojciecha Kilara, Krystyny Bochenek oraz Obrońców Katowic z września 1939 r. Na cmentarzu przy ul. Francuskiej złożył kwiaty i zapalił znicze na grobie Wojciecha Korfantego, biskupa Tadeusza Szurmana oraz pod Pomnikiem Ofiar Sybiru.

Także dzisiaj I wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz odwiedził na cmentarzu parafialnym przy ul. Nowej w Żorach grób zbiorowy wojenny żołnierzy Wojska Polskiego poległych w obronie miasta 1 września 1939 r. Złożył też kwiaty i zapalił znicze  na grobie ppor. Jana Roehricha, pseudonim „Ryś”, który znajduje się na cmentarzu żołnierzy Wojska Polskiego w Zabytkowym Parku Pszczyńskim „Trzy Dęby”. Wicewojewoda Jan Chrząszcz uda się jutro do Jasienicy, gdzie odwiedzi grób wojenny Edwarda Biesoka wraz z poległymi i pomordowanymi w 1946 roku żołnierzami z jego oddziału, znajdujący się na cmentarzu parafialnym w Mazańcowicach. W Bielsku-Białej,  na cmentarzu komunalnym przy ul. Krasickiego odwiedzi grób zbiorowy wojenny żołnierzy poległych w I i II wojnie światowej. Następnie uda się do Żywca, gdzie złoży kwiaty i zapali znicze pod Pomnikiem Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych znajdującym się przy Miejskim Centrum Kultury.

W ubiegły piątek, 27 października, II wicewojewoda śląski Mariusz Trepka odwiedził groby Grzegorza Dolniaka i Józefa Pawlika, znajdujące się na cmentarzu parafialnym przy kościele św. Trójcy w Będzinie. W Częstochowie na Cmentarzu Kule złożył kwiaty i zapalił znicze na grobie Janusza Kochanowskiego, a w Alei Sienkiewicza – na Grobie Nieznanego Żołnierza z 1920 r. oraz pod Pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki. W Olsztynie odwiedził Cmentarz Wojenny na miejscu masowych mordów dokonanych przez hitlerowców, a w Myszkowie – Mrzygłodzie – grób zbiorowy wojenny uczestników Powstania Styczniowego. W Żarkach, na cmentarzu parafialnym przy ul. Ofiar Katynia złożył kwiaty i zapalił znicze na grobie zbiorowym wojennym 7 żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939 r. oraz na grobie zbiorowym wojennym 9 Powstańców Styczniowych. W Niegowej złożył kwiaty i zapalił znicze pod Tablicą nagrobną na kaplicy, w której spoczywają powstańcy styczniowi oraz na grobie zbiorowym wojennym żołnierzy Wojska Polskiego poległych w 1939 r.

Galeria zdjęć

Wróć