Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

  • Data publikacji 2 stycznia 2018

Pakiet na 100-lecie odzyskania niepodległości dla 18-latków, którzy pierwszy raz otrzymają paszport

W 2018 roku, w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, każdy 18-latek wnioskujący po raz pierwszy o paszport otrzyma wraz z nim pakiet jubileuszowy. W specjalnej kopercie znajdują się: flaga Polski, znaczek z logotypem Niepodległej oraz miniprzewodnik na temat właściwego traktowania polskiej flagi oraz poprawnego wykonania hymnu.

100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości będziemy obchodzić przez cały 2018 rok. To doskonała okazja do wspólnego świętowania. To dowód pamięci  o tych, którzy nosili Polskę w sercach w czasach, gdy nie było jej na mapach. Na kopercie znajdują się wizerunki: Piłsudskiego, Kwiatkowskiego, Dmowskiego, Narutowicza, Hallera, Paderewskiego, Witosa, Korfantego, Mościckiego, Wojciechowskiego i młodych ludzi.

Ideę akcji najlepiej oddają słowa marszałka Józefa Piłsudskiego: Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium. Cytat ten również został wydrukowany na kopercie zawierającej pakiet.

MSWiA szacuje, że w 2018 roku wniosek o wydanie paszportu złoży ok. 18 000 osiemnastoletnich obywateli Polski. Każdy obywatel taki wniosek może złożyć w dowolnym wydziale paszportowym urzędu wojewódzkiego lub punkcie paszportowym na terenie całego kraju, bez względu na miejsce zameldowania. Za granicą paszport można otrzymać za pośrednictwem konsulatu. Po złożeniu wniosku możliwe jest monitorowanie statusu sprawy paszportowej za pośrednictwem platformy obywatel.gov.pl. Można także skorzystać z usługi powiadomienia sms-em lub e-mailem o tym, że paszport jest gotowy do odbioru. 

O szczegółach akcji „Pakiet na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości/ start w dorosłość” informują plakaty w placówkach, w których składane są wnioski o wydanie paszportu. Więcej informacji na ten temat można uzyskać również u pracowników jednostek paszportowych. 

Co roku składanych jest około 1 300 000 wniosków o wydanie paszportu. Paszporty obywateli Polski są wytwarzane w Centrum Personalizacji Dokumentów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Galeria zdjęć

Wróć