Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Uczestnicy ceremonii otwarcia Alei przy tablicy pamiątkowej
  • Data publikacji 16 listopada 2022

Otwarcie Alei Polskiego Dziedzictwa Śląska w Katowicach

16 listopada przy ul. Gospodarczej w Katowicach Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek dokonał otwarcia Alei Polskiego Dziedzictwa Śląska. Aleja powstała z inicjatywy doradcy wojewody, Czesława Sobierajskiego.
Kilka miesięcy temu obchodziliśmy setną rocznicę powrotu ziem Górnego Śląska do Polski. Wtedy też zasadzono tutaj pierwszy dąb pamięci, który dał początek tej niezwykłej Alei. Składa się ona obecnie ze stu dębów, a każdy z nich ma przypisane konkretne znaczenie symboliczne. Wszystkie drzewa przypominają nam o postaciach i wydarzeniach świadczących o głębokim związku Śląska z Polską, aż od czasów piastowskich – napisał w specjalnym liście Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.
W otwarciu udział wzięli przedstawiciele wszystkich instytucji zaangażowanych w realizację tego unikalnego projektu edukacyjno-przyrodniczego:

- Zastępca Prezydenta Miasta Katowice Mariusz Skiba,

- Dyrektor Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach Andrzej Sznajder,

- Zastępca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasy Państwowe Jurand Irlik,

- Dyrektor Instytut Śląski Bartosz Kuświk,

- Dyrektor Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego Dorota Pociask-Frącek,

- Dyrektor Panteonu Górnośląskiego w Katowicach Jerzy Kopiec,

- Zastępca Dyrektora Archiwum Państwowego w Katowicach Piotr Lis

- Prezes Zarządu Fundacji JSW Jerzy Majchrzak.

Poświęcenia Alei dokonał ks. prałat Andrzej Kuchoń.

- Patrząc na te młode drzewa, wierzymy, że będzie im dane osiągnąć wiek dojrzały i dać wobec kolejnych pokoleń świadectwo naszej miłości do Ojczyzny. Przypominamy sobie również dzisiaj słowa Jana Pawła II, który nowe pokolenia Polaków nazwał „młodym lasem serc i sumień, który wyrósł pośród starszego lasu". Idąc za tą myślą chciałbym wszystkim, którzy będą wśród tych drzew spacerować w przyszłości; zadedykować słowa papieskiej modlitwy: „Spraw, aby te serca i sumienia były zdrowe. Aby niosły w sobie to cale dziedzictwo, któremu na imię Polska" - pisał Premier.

Wierzę głęboko, że za te 30 – 50, lat jak te drzewa będą piękne i dorodne będzie można pochylić się, poczytać i uświadomić sobie, że wolność, niepodległość, suwerenność, demokrację zdobywa się poprzez bohaterstwo, poświęcenie, poprzez wiarę, że trzeba o tą wolność walczyć. – podsumował Wojewoda.

Galeria zdjęć

Wróć