W tym roku po raz pierwszy w historii obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Święto to zostało uchwalone przez Sejm RP 9 stycznia 2025 roku, w hołdzie żołnierzom Armii Krajowej – największej konspiracyjnej armii w podbitej przez Niemcy i Związek Sowiecki Europie. Armii, która jako zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego prowadziła bohaterską walkę o odzyskanie przez Rzeczpospolitą Polską suwerenności i niepodległości.
W Katowicach obchody rozpoczęły się uroczystym apelem pamięci pod Pomnikiem Pamięci Dowódców i Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Śląskiego, który znajduje się na Centralnym Cmentarzu Komunalnym w Katowicach przy ul. Murckowskiej oraz złożeniem kwiatów na grobach Bohaterów. Następnie w kościele wojskowym pod wezwaniem św. Kazimierza Królewicza w Katowicach została odprawiona msza święta w intencji żołnierzy AK oraz z okazji 85. rocznicy pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir.
W uroczystościach, organizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach, Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach oraz Parafię św. Kazimierza Królewicza w Katowicach, uczestniczyli Wojewoda Śląski Marek Wójcik, I Wicewojewoda Śląski Adam Zaczkowski i II Wicewojewoda Śląski Michał Kopański.
- Samodzielny Okręg Śląsk Armii Krajowej, pomimo faktu działania w niezwykle niesprzyjających konspiracji warunkach, wniósł istotny wkład w zwycięstwo Aliantow, przekazując bardzo cenne dane wywiadowcze do Londynu. Zachęcam Państwa do poznawania losów bohaterów z AK i odwiedzenia lokalnych miejsc pamięci - powiedział Wojewoda Śląski Marek Wójcik.
W kwaterze AK na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Murckowskiej pochowani są żołnierze Podziemia z różnych okręgów. Jednak wszyscy po wojnie pracowali zawodowo i społecznie nad rozwojem Śląska.