Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

  • Data publikacji 26 maja 2017

Obchody Dnia Strażaka w Częstochowie i Kłobucku

II wicewojewoda śląski Mariusz Trepka wziął udział w obchodach Dnia Strażaka w Częstochowie i Kłobucku.

Wicewojewoda Mariusz Trepka wyraził uznanie częstochowskim i kłobuckim strażakom, dziękując im za  trudną i odpowiedzialną służbę. – Niech Wasz patron, św. Florian, ma Was zawsze w opiece – mówił.

Podczas obchodów Dnia Strażaka w Częstochowie i Kłobucku wyróżniono strażaków, którzy w sposób szczególny zasłużyli się podczas służby, wręczone zostały medale za zasługi dla pożarnictwa oraz awanse służbowe. Minutą ciszy uczczono strażaków, którzy zginęli dziś podczas gaszenia pożaru w Białymstoku.

Uroczystość Dnia Strażaka w Częstochowie odbyła się w tamtejszej Komendzie Miejskiej.  Zaproszenie do udziału w niej wystosował Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie st. bryg. mgr inż. Jarosław Piotrowski.

W Kłobucku Dzień Strażaka obchodzono w tamtejszej Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Wicewojewoda Mariusz Trepka otrzymał zaproszenie od Komendanta Powiatowego Państwowej Straży w Kłobucku bryg. mgra Zbigniewa Desperaka.

Międzynarodowy Dzień Strażaka obchodzony jest na całym świecie 4 maja – w dniu wspomnienia w Kościele katolickim świętego Floriana. Od 2003 roku polskie obchody przyjęły charakter święta zawodowego, ustanowionego przez Sejm RP.  

W tym roku patronalne święto strażaków łączy się z 25-leciem ustawy o Państwowej Straży Pożarnej.

Galeria zdjęć

Wróć