Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Obchody 83. rocznicy śmierci Wojciecha Korfantego /fot. K. Szczepanek-Fatyga/
  • Data publikacji 17 sierpnia 2022

Obchody 83. rocznicy śmierci Wojciecha Korfantego

Dziś 17 sierpnia 2022 roku przypada 83. rocznica śmierci Wojciecha Korfantego. Z tej okazji, na katowickim cmentarzu przy ul. Francuskiej, gdzie został pochowany, oraz pod jego pomnikiem na placu Sejmu Śląskiego wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, zastępca prezydenta miasta Katowice Mariusz Skiba, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak, sekretarz województwa Dariusz Ptaś, Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. Roman Rabsztyn oraz przedstawiciele innych służb mundurowych złożyli kwiaty.

Wojciech Korfanty urodził się 20 kwietnia 1873 roku na terenie obecnych Siemianowic Śląskich. Był społecznikiem, politykiem, publicystą, a przede wszystkim wielkim patriotą i jedną z najważniejszych postaci walczących o powrót Śląska do Polski.

Już od młodzieńczych lat interesował się polityką, a jako uczeń Gimnazjum Królewskiego, w którym dziś mieści się VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Katowicach, brał w udział w propolskich zebraniach i założył tajne kółko mające na celu propagowanie polskiej literatury oraz kultury.

W 1920 roku został Polskim Komisarzem Plebiscytowym na Górnym Śląsku, a rok później stanął na czele III powstania śląskiego. Po zakończeniu zrywu wyjechał z Górnego Śląska i zaangażował się w politykę krajową. W 1935 roku zmuszony był opuścić Polskę. W rodzinne strony powrócił w 1939 roku, lecz krótko po tym został aresztowany i osadzony w warszawskim więzieniu Pawiak. Zwolniony po 3 miesiącach ze względu na zły stan zdrowia, zmarł piętnaście dni przed wybuchem II wojny światowej, a jego pogrzeb w Katowicach przekształcił się w wielką patriotyczną manifestację, w której wzięło udział kilka tysięcy osób pragnących oddać hołd bohaterowi i wyrazić poparcie dla prowadzonej przez niego polityki niepodległościowej.

Galeria zdjęć

Wróć