Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja /fot. B.Szwedowski/
  • Data publikacji 3 maja 2022

Obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

Dzisiaj w Katowicach odbyły się uroczyste obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz 101. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. 3 maja 1791 r., Sejm Czteroletni przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była to druga na świecie i pierwsza w Europie ustawa regulująca organizację władz państwowych, a także prawa i obowiązki obywateli, wciąż jeszcze podzielonych na stany.

Zarówno nasi „ojcowie”, jak i my oraz nasi następcy mogą uchwalonemu 231 lat temu aktowi – regulującemu organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli – zawdzięczać przesłanie, że wolność stanowi najwyższe dobro narodu. Dbajmy o tę spuściznę i bądźmy dumni z bohaterskich dokonań naszych przodków, umacniajmy swój patriotyzm, okazujmy miłość do Ojczyzny, której wolność tak drogo została okupiona. Naszą powinnością dziś jest także wierność ideałom powstań śląskich, wierność pamięci tym, którzy przelewali własną krew w walce z wrogami, wdzięczność, której nie może zatrzeć upływ czasu – zaapelował wojewoda śląski  Jarosław Wieczorek w liście odczytywanym przez doradcę wojewody Czesława Sobierajskiego.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00 złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Powstańców Śląskich. Następnie w Archikatedrze Chrystusa Króla odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem metropolity katowickiego ks. abp. Wiktora Skworca. Spod katedry uczestnicy uroczystości w barwnym, biało-czerwonym pochodzie przeszli ulicami miasta na plac Sejmu Śląskiego, gdzie pod pomnikiem Wojciecha Korfantego odbyła się główna część trzeciomajowych obchodów. Uroczystość rozpoczęła się od odegrania przez orkiestrę hymnu państwowego i podniesienia flagi na maszt. Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod pomnikiem. Na zakończenie obchodów ulicami wokół urzędu przeszła defilada z udziałem pocztów sztandarowych, służb mundurowych i orkiestry.

W uroczystościach wzięli udział m.in. minister Michał Wójcik, marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak, doradca wojewody Czesław Sobierajski, a także samorządowcy, kompanie reprezentacyjne wojska i służb mundurowych, harcerze, jak również przedstawiciele związków kombatanckich i stowarzyszeń.

Święto Narodowe Trzeciego Maja zostało ustanowione pierwotnie w 1919 roku i przywrócone w 1990 r. Obok Święta Niepodległości jest jednym z najważniejszych świąt państwowych. W tym dniu w 1791 roku Sejm Wielki na Zamku Królewskim w Warszawie uchwalił pierwszą w Europie i drugą na świecie – po amerykańskiej– nowoczesną ustawę zasadniczą. Konstytucja majowa regulowała organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną, wprowadzała zasadę trójpodziału władzy, a wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być Sejm.

Galeria zdjęć

Wróć