Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

  • Data publikacji 15 maja 2017

O szachach z mistrzynią

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek spotkał się dziś z Martyną Starostą, 11-latką z Jejkowic, która kilka dni temu zdobyła tytuł wicemistrzyni podczas Mistrzostw Świata Szkół w Szachach w Rumunii. Wojewoda pogratulował mistrzyni i jej trenerowi sukcesu, a rodzicom stworzenia doskonałych warunków do rozwijania talentu córki. Medalistka zgodziła się zaprezentować swój talent i rozegrać z wojewodą krótką partię szachową.

Martyna w Rumunii zmierzyła się z 9 zawodniczkami, a każda z nich pochodziła z innego kraju na świecie. Przyznaje, że było ciężko oraz że było dużo stresu i emocji, ale także dużo szczęścia. Sukces jest tym większy, że spośród swoich konkurentek młoda mistrzyni była jedyną, która nie zdobyła wcześniej tytułu mistrzyni świata ani Europy.

Szachy towarzyszą Martynie już od przedszkola, kiedy to zaczęła uczęszczać na kółko szachowe. Dziś trenuje codziennie, w tym dwa razy w tygodniu z trenerem. Choć dzięki szachom świetnie radzi sobie także w szkole, to na pytanie o to, kim chciałaby zostać w przyszłości odpowiada bez wahania – szachistką.

Dumni z Martyny są nie tylko jej rodzice, ale również nauczyciele oraz trener, który podkreśla, że na taki sukces pracują wszyscy - zarówno zawodniczka, jak i rodzice, on sam, a także szkoła. Trenując dzieci od 20 lat przyznaje, że szachy niesamowicie rozwijają i mają duży wpływ na naukę. W swojej karierze nie spotkał bowiem dziecka, które trenowałoby szachy i miałoby przy tym problemy w szkole. Ale to nie jedyne plusy tego sportu. Szachy uczą także cierpliwości, determinacji i zasad fair play, na które w tej dyscyplinie kładzie się szczególny nacisk. 

Wróć