Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

grafika - Laboratoria Przyszłości woj. śląskie - mat. MEiN
  • Data publikacji 4 lutego 2022

Nowoczesny sprzęt trafi do ponad 1200 szkół w Śląskiem

W ramach programu „Laboratoria przyszłości” szkoły w województwie śląskim otrzymają w sumie 104 miliony złotych na zakup pomocy dydaktycznych umożliwiających utworzenie nowoczesnych pracowni.

Cieszę się, że tak ogromne środki trafią aż do 1216 szkół w regionie. Pozwoli to na odpowiednie doposażenie pracowni i zakup najnowocześniejszego sprzętu, co często nie byłoby możliwe bez dodatkowego wsparcia finansowego. Dzięki takim pomocom dydaktycznym, jak na przykład drukarki 3D czy okulary VR, uczniowie będą mogli w szkołach odkrywać oraz rozwijać swoje pasje i umiejętności – podkreśla wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

„Laboratoria Przyszłości” to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jej celem jest wsparcie szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W Programie bierze udział niemal każda (ponad 99%) samorządowa szkoła podstawowa w Polsce z praktycznie każdej gminy, a w sumie do placówek trafi miliard złotych. Na każdą szkołę samorządom przyznano od 30 000 do nawet kilkuset tysięcy złotych (w zależności od liczby uczniów).

„Laboratoria Przyszłości” – kolejny etap programu

Jedną z pracowni robotyki, która powstała w ramach „Laboratoriów Przyszłości” w Zespole Szkół w Nowej Sarzynie (woj. podkarpackie) odwiedzili dzisiaj premier Mateusz Morawiecki oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. – Chcielibyśmy, żeby szkoła była dla dzieci wspaniałą przygodą. Aby tak się stało, potrzeba dobrego sprzętu i wyposażenia – mówił podczas wizyty szef rządu. – Każde dziecko to nieoszlifowany diament. Bez wsparcia nie rozwinie swojego potencjału. To wsparcie to między innymi „Laboratoria Przyszłości” – dodał.

Z kolei Minister Edukacji i Nauki zwrócił uwagę nie tylko na możliwości rozwoju, jakie dają nowoczesne pracownie powstałe w ramach programu, ale także na ich interdyscyplinarny charakter. – To jest w końcu miliard złotych na Laboratoria Przyszłości, czyli nowoczesne pracownie techniczne, informatyczne, interdyscyplinarne, które będą służyły nie tylko nauce informatyki, ale także fizyki, chemii czy geografii – podkreślał. Minister Przemysław Czarnek zapowiedział też rozwój programu i objęcie wsparciem finansowym także szkół niepublicznych, w tym również polskich szkół za granicą oraz szkół ponadpodstawowych. Sprzęt, który trafi do placówek, będzie wspierał odkrywanie talentów i rozwijanie pasji młodych ludzi w obszarach, które ich interesują. Dzięki nowoczesnym urządzeniom uczniowie będą mogli prowadzić eksperymenty naukowe, zdobywać nowe kompetencje i umiejętności ważne w kolejnych etapach edukacji oraz pomocne w wyborze ścieżki rozwoju zawodowego.  

/z wykorzystaniem materiałów KPRM i MEiN/

Wróć