Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Żołnierz stojący prz Pomniku
  • Data publikacji 11 listopada 2022

Narodowe Święto Niepodległości

Z inicjatywy wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka odbyły się w Katowicach obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, prezydent Katowic Marcin Krupa, przewodniczący sejmiku województwa Jan Kawulok i przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak  w pierwszej kolejności złożyli kwiaty pod Pomnikiem Powstańców Śląskich.

,,Manifestując nasze przywiązanie do Ojczyzny i spuścizny przodków, podkreślamy dzisiaj, że jesteśmy polskimi patriotami  - obywatelami suwerennego kraju, świadomymi zarówno jego historycznego dziedzictwa, jak i znaczenia w dziejach europejskiej wspólnoty. Dostrzegamy też wyznania stojące przed współczesną Polską i podchodzimy do nich z pełną odpowiedzialnością” – napisał w liście do uczestników Premier Mateusz Morawiecki.

Po złożeniu kwiatów delegacja udała się na plac Chrobrego, gdzie pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości. Wydarzenie rozpoczęło się od podniesienia flagi państwowej na maszt i odśpiewania Hymnu Polski. Przed główną częścią uroczystości wojewoda śląski Jarosław Wieczorek odczytał list oraz złożył w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego wieniec pod Pomnikiem Powstańców Śląskich. Drugi wieniec – od władz rządowo-samorządowych – został też w tym miejscu złożony przez wojewodę oraz marszałka województwa Jakuba Chełstowskiego, przewodniczącego sejmiku województwa Jana Kawuloka, prezydenta Katowic Marcina Krupę i przewodniczącego zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierza Karolczaka.

Przywołując słowa listu Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego odczytanego przez wojewodę śląskiego Jarosława Wieczorka: - ,,Polska, jak mało który kraj na świecie, zna cenę wolności. Zarówno tę najbardziej okrutną, gdy naród ją trwoni i dopiero poniewczasie uświadamia sobie, jak wielki skarb utracił. Ale również tę, jaką się płaci za odzyskanie niepodległości. I choć jest ona bardzo wysoka, ten dziejowy moment zrzucenia pęt niewoli naznaczonych jest nie tylko ciężarem poświęcenia, ale również olbrzymim ładunkiem radosnego uniesienia. Znakomicie uchwycił to zjawisko wybitny znawca epoki porozbiorowej, prof. Henryk Wereszycki, który z własnego doświadczenia pamiętał realia służby w Legionach dowodzonych przez Marszałka Piłsudskiego. ,,Moje pokolenie – pisał przed laty – to najszczęśliwsze polskie pokolenie, które nie tylko walczyło o niepodległość, ale i ją uzyskało”.

Po uroczystym złożeniu kwiatów zgromadzeni uczestnicy uroczystości udali się do Archikatedry pw. Chrystusa Króla w Katowicach na uroczystą Mszę Świętą.

Dzisiejszą uroczystość uświetniła asysta wojskowa wystawiona przez 13. Śląską Brygadę Obrony Terytorialnej oraz Orkiestra Wojskowa z Bytomia. Tak przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych wraz z Komendą Wojewódzką Policji, Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej, Śląskim Oddziałem Straży Granicznej, Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej, Izbą Administracji Skarbowej w Katowicach, Centralnym Wojskowym Centrum Rekrutacji Katowice oraz Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych upamiętniły bohaterów walczących o wolność Ojczyzny.

Uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbyły się także w innych miastach w województwie śląskim. Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek uczestniczył również w uroczystych obchodach na Stadionie Śląskim, gdzie podczas oficjalnego otwarcia Hymnem RP mieszkańcy mieli okazję podziwiać przelot samolotów wojskowych. W programie wydarzenia znalazły się również występy orkiestr górniczych, orkiestr Polskiej Grupy Górniczej KWK „Staszic oraz Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Galeria zdjęć

Wróć