Rozpoczął się nabór wniosków o dofinansowanie w 2024 roku zadań w ramach Programu integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021-2030.
O dofinansowanie zadań w ramach Programu mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego oraz jednostki im podległe (ośrodki pomocy społecznej, szkoły, domy kultury etc.), organizacje pozarządowe, osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego, spółdzielnie socjalne, uczelnie, samorządy gospodarcze, instytucje: kształcenia, badawcze, rynku pracy, zajmujące się poszukiwaniem i upamiętnieniem ofiar totalitaryzmów i inne podmioty działające na rzecz integracji społecznej.
Celem głównym Programu jest zwiększenie poziomu integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce. Zadania, poza Romami, powinny obejmować również przedstawicieli społeczności większościowej. Program kładzie szczególny nacisk na szeroko rozumianą edukację, a czynnikiem wspomagającym jest poprawa warunków mieszkaniowych rodzin znajdujących się w najtrudniejszych warunkach lokalowych. Innowacyjne projekty integracyjne są dziedziną obejmującą zadania wykraczające poza dziedziny edukacji i mieszkalnictwa, a służące osiągnięciu celu Programu.
Zadania w ramach Programu będą finansowane lub dofinansowane z:
Wnioski z terenu województwa śląskiego można składać do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach
do 16 listopada 2023 roku (liczy się data wpływu wniosku do urzędu).
Tekst Informacji o sposobie postepowania przy udzielaniu dotacji ze środków Programu integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021-2030 na zadania z dziedzin: Edukacja, Mieszkalnictwo, Innowacyjne projekty integracyjne w 2024 r. jest dostępny na stronie:
Program integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021–2030 uchwaliła Rada Ministrów 21 grudnia 2020 roku. Jego celem jest zwiększenie poziomu integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce.
Wszelkich niezbędnych informacji w powyższych sprawach udzielają pracownicy Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców (nr tel. 32 20 77 351 lub 350).