Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Mobilne punkty szczepień odwiedzają kolejne ślaskie miasta /fot. A.Kucharzewska/
  • Data publikacji 18 czerwca 2021

Mobilne punkty szczepień znów odwiedzą kolejne miejscowości

Już w najbliższą sobotę jeden z mobilnych punktów szczepień odwiedzi Ustroń. I pozostanie tam do niedzieli. Do dyspozycji mieszkańców będzie ponad pół tysiąca jednodawkowej szczepionki  Johnson & Johnson.

- Poprzednie weekendowe akcje pokazały, że jest zapotrzebowanie na tego typu inicjatywy. Odwiedziliśmy kurorty górskie, do których teraz w okresie przedwakacyjnym oraz wakacyjnym przybywa coraz więcej osób. Liczymy, że przy okazji zwiedzania mieszkańcy oraz turyści skorzystają z takiej okazji i bezproblemowo, bez wcześniejszego umawiania się, wejdą do punktu i się zaszczepią – mówi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Mobilny punkt szczepień w samym centrum Ustronia, bowiem na rynku, będzie czynny w sobotę od 10.00 do 18.00, w niedzielę od 11.00 do 19.00. Z kolei w najbliższą niedzielę, podczas odbywającego się na Stadionie Śląskim 67. ORLEN Memoriału Janusza Kusocińskiego,  ponownie będą mogli zaszczepić się kibice oraz wszyscy mieszkańcy, którzy tego dnia odwiedzą Park Śląski.

Punkt znajdować się będzie przed bramą nr 4 w ogólnodostępnym miejscu. Czynny będzie 20 czerwca w godzinach 10.00-17.00. Tutaj również podawane będą jednodawkowe Johnson & Johnson. Ponadto, w obu miejscowościach, dzieci od 12 roku życia będą mogły przyjąć pierwszą dawkę szczepionki Pfizer.

Tydzień temu podczas akcji w Wiśle z możliwości zaszczepienia się skorzystało 240 osób, zaś w Raciborzu, przy okazji dwudniowego festynu na Zamku, szczepionkę przyjęło 385 mieszkańców, w tym 50 dzieci.

Gminy również przygotowują się do działań promocyjnych zachęcających swoich mieszkańców do szczepień zgodnie z poleceniem wojewody śląskiego. Promocja szczepień jest bowiem elementem Narodowego Programu Szczepień. W trakcie konsultacji z organizacjami samorządowymi, w ramach pracy Komisji Wspólnej Rządu i  Samorządu Terytorialnego w maju 2021 r., prowadzonych przez Pana Michała Dworczyka, Ministra – Członka Rady Ministrów, Pełnomocnika Rządu do spraw Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 oraz Pana Pawła Szefernakera, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i  Administracji, Pełnomocnika Rządu do spraw Współpracy z Samorządem Terytorialnym, ustalono zasady współpracy rządu i jednostek samorządu terytorialnego przy realizacji zadań publicznych związanych z promocją szczepień przeciw COVID-19. Konsultacje obejmowały m.in. możliwe działania promocyjne, w które mogą zaangażować się jednostki samorządu terytorialnego.

W ramach przedmiotowych konsultacji ustalono, że każda gmina w Polsce uzyska jednorazowe dofinansowanie na organizację działań promujących szczepienia przeciw COVID-19. Wysokość środków zależy od liczby mieszkańców gminy. Te najmniejsze, poniżej 30 tys. osób, otrzymają 10 tys. zł, największe 40 tys. zł.

Skąd samorządy maja wiedzieć, ilu dokładnie mieszkańców już się zaszczepiło?  Pomoże  w tym uruchomiona na początku tygodnia  specjalna strona Ministerstwa Zdrowia.  Pod adresem https://www.gov.pl/web/szczepienia-gmin można śledzić bieżącą sytuację związaną ze szczepieniami w swoich gminach. Jak wynika w danych, mieszkańcy Bobrowników wykazali się dotychczas największą jak na razie determinacją w kierunku osiągnięcia statusu osoby zaszczepionej ( w przeliczeniu na ilość mieszkańców gminy w woj. śląskim). Przynajmniej jedną dawką zaszczepione jest  tam ponad 50 proc. mieszkańców, zaś w pełni zaszczepionych jest 35,8 procent. Następnie plasują się: Katowice, Sosnowiec, Siemianowice Śląskie i Psary.

– Tak dobre wyniki pod kątem szczepień bardzo nas cieszą, ale nie poprzestajemy w działaniach. Kluczowe było utworzenie punktu szczepień powszechnych, który działa nie od rana, ale w godzinach popołudniowych: od 15.00 do 19.00 oraz w soboty. Dzięki temu chętni nie muszą brać urlopu, by się zaszczepić. Obecnie mamy 76% zaszczepionych seniorów powyżej 70. roku życia i dlatego na zajęcia  Uniwersytetu III Wieku zaprosiliśmy uznanego specjalistę, który będzie wyjaśniał, jak to jest z tą szczepionką przeciw Covid-19 – wyjaśnia wójt Bobrownik Małgorzata Bednarek.  Prócz tego w nadchodzącym ostatnim tygodniu nauki odbywać się będą szczepienia w szkołach podstawowych w gminie. Dyrektorzy mają za zadanie zebrać chętnych uczniów, oczywiście przy aprobacie rodziców.  

     

 

Wróć