Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Wojewoda Jarosław Wieczorek z uczestnikami I Manewrów Ratowniczo-Gaśniczych Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych powiatu gliwickiego/foto: ŚUW
  • Data publikacji 23 września 2023

Młodzi strażacy w akcji

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze z powiatu gliwickiego podjęły wyzwanie i dzielnie stawiły się w sobotni poranek nad Jeziorem Pławniowickim, aby szlifować swoje ratownicze umiejętności. W gminie Rudziniec na plaży Niewiesze odbyły się bowiem I Manewry Ratowniczo-Gaśnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych powiatu gliwickiego, zorganizowane przez OSP Pławniowice i Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gliwicach.

W ćwiczeniach uczestniczyło 15 drużyn. - Jednostki te spotkały się w tym miejscu, aby przećwiczyć 3 moduły: gaszenie pożarów, ratowanie po wypadku komunikacyjnym i ratownictwo wodne. Ponad 150 młodych ludzi, przyszłych i obecnych adeptów pożarnictwa szkoli się jak służyć, jak ratować naszym mieszkańcom i obywatelom zdrowie oraz życie. Dziękuję wszystkim młodym strażakom, którzy chcą się nauczyć jak pomagać drugiej osobie. To jest wyjątkowo szlachetna postawa - mówił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

- To ogromna przyjemność, zaszczyt i honor być tu i widzieć, jak zbieramy owoce tego, co zasialiśmy jeszcze niedawno, bo kilka lat temu. Wtedy zaczął się gwałtowny wzrost przybywania członków MDP, dlatego, że ten program został ożywiony ogromnymi dotacjami. Dziękuję wojewodzie i samorządowcom, że weszli z nami w ten projekt, żeby młodzież zachęcać - podkreślił śląski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Kleszczewski.

Scenariusz ćwiczeń był skomplikowany i na pewno niełatwy dla młodych strażaków. – Do gliwickiej komendy PSP wpłynęło zgłoszenie o pożarze poszycia leśnego w oddziale leśnym Nadleśnictwa Rudziniec z wysokim ryzykiem rozprzestrzenienia się pożaru na sąsiedni kompleks leśny. Na miejsce pożaru zadysponowano Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze z całego powiatu gliwickiego. W międzyczasie plażowicze wypoczywający nad jeziorem ewakuowali się przed płomieniami. Jedni pobiegli do wody i niestety zostali porwani przez wir. Inni uciekali samochodami i doszło do wypadku. Młodzi adepci pożarnictwa mieli więc się w czym wykazać – relacjonuje komendant PSP w Gliwicach st. bryg. Roman Klecha.

Ostatecznie młodym strażakom pożar udało się opanować, tonących plażowiczów wyciągnąć na brzeg, a poszkodowanych w wypadku uratować.

A ćwiczeniom przyglądali się i kibicowali, prócz wojewody Jarosława Wieczorka, także radny sejmiku województwa śląskiego Bartłomiej Kowalski, starosta gliwicki Włodzimierz Gwiżdż, wójt gminy Rudziniec Krzysztof Obrzut, prezes ZOSP RP Andrzej Frejno oraz nadleśniczy Nadleśnictwa Rudziniec Wiesław Kucharski.

Galeria zdjęć

Wróć