Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg wybrała się z wizytą na Górny Śląsk. Będąc w Gliwicach złożyła wizytę i życzenia najstarszej Polce, Pani Tekli Juniewicz, która skończyła dziś 115 lat. Z okazji urodzin minister Marlena Maląg złożyła jej życzenia, wręczyła kwiaty i przekazała list okolicznościowy od premiera Mateusza Morawieckiego. Następnie odwiedziła Ogrodzieniec, gdzie spotkała się z podopiecznymi placówek powstałych w ramach rządowego programu Senior+. W wizycie szefowej resortu rodziny towarzyszył wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
– Historia Pani życia to przeszło sto lat historii naszej Ojczyzny – od pierwszej wojny światowej, odzyskanie przez Polskę niepodległości, drugą wojnę światową, przez czasy powojenne, obalenie komunizmu, aż po czasy najnowsze. Nie ma w Polsce drugiego takiego świadka tak długiej historii kraju. To naprawdę wyjątkowe dziedzictwo. Daje Pani świadectwo tego, że życiem można cieszyć się w naprawdę każdym wieku – powiedziała minister Maląg. – Z całego serca życzę Pani kolejnych pięknych jubileuszy, niech nie opuszcza Pani humor i ciepło, jakim Pani emanuje.
Minister Marlena Maląg odwiedziła także Dzienny Dom Seniora w Ogrodzieńcu. – Domy i Kluby „Senior+” to niezwykle ważne miejsca. Osób starszych w Polsce przybywa, żyjemy dłużej, dłużej jesteśmy aktywni. Bo to, co warto zaznaczyć, to fakt, że polscy seniorzy chcą być aktywni, chętnie angażują się w życie lokalnych społeczności. My tworzymy im taką możliwość – mówiła minister Maląg.
Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek nawiązał do pogody ducha ogrodzienieckich seniorów. – Niech to będzie przykład dla samorządowców, dla wszystkich, którzy będą starali się, aby takie miejsca powstawały na terenie województwa śląskiego i w Polsce – zaznaczył wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
Z kolei burmistrz Ogrodzieńca Anna Pilarczyk podziękowała minister i wojewodzie za możliwość stworzenia klubu seniora, który dla osób starszych jest jak drugi dom.
Dzisiaj w całej Polsce działa blisko 980 Domów i Klubów „Senior+” oferujących ponad 23 tys. miejsc dla osób starszych. W ramach tegorocznej edycji programu „Senior+” w całej Polsce powstanie kolejnych 113 placówek i ponad 2,5 tys. nowych miejsc dla osób starszych. Dzięki tej edycji liczba placówek „Senior+” przekroczy tysiąc – będzie ich 1090, a liczba miejsc sięgnie prawie 25 tys. Na Śląsku działa już 81 miejsc dla 2 200 seniorów. W ramach tegorocznej edycji programu „Senior+” mają powstać kolejne 2 placówki dla przeszło 50 osób.
– Obie placówki „Senior+” w Ogrodzieńcu w tym roku otrzymają dofinansowanie do działalności na rzecz osób starszych. Bardzo cieszę się, że możemy wspierać tak ważne inicjatywy – dodała minister Maląg.
W budżecie na 2021 r. na programy społeczne rząd przeznaczył 80 mld zł, w tym 36 mld zł dla seniorów – to m. in. 13. emerytura, 14. emerytura, waloryzacja rent i emerytur, ale także programy, dzięki którym jesień życia może być przyjazna. Kolejne rozwiązania dla seniorów znalazły się w Polskim Ładzie. Dzięki kwocie wolnej od podatku podniesionej do 30 tys. zł, osoby z emeryturami do 2500 zł nie będą miały odprowadzanego podatku. Na tym rozwiązaniu skorzysta 91 proc. emerytów, a 65 proc. nie będzie w ogóle płaciło podatku.
/z wykorzystaniem informacji MRiPS ze strony internetowej www.gov.pl/