Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

  • Data publikacji 28 czerwca 2017

Miliony dla Katowic

Prawie 35 milionów złotych unijnego dofinansowania przyznano stolicy województwa śląskiego. Katowice wykorzystają je na budowę węzła „Sądowa” w ramach Katowickiego Systemu Zintegrowanych Węzłów Przesiadkowych. Umowa w tej sprawie została dziś podpisana w Ministerstwie Rozwoju.

- Bardzo mocno stawiamy na czysty i nowoczesny transport publiczny. To jeden z tych obszarów, w których inwestycje będą największe. Z funduszy unijnych na lata 2014-2020 mamy na to około 18 mld zł – poinformował wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. W uroczystości wziął także udział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Inwestycja powstanie w rejonie ulic Sądowej, Marii Goeppert-Mayer, Jana III Sobieskiego oraz Gliwickiej. W ramach węzła zbudowane zostaną m.in.: parking naziemny, perony przystankowe dla autobusów, parkingi dla rowerów. Węzeł będzie docelowo obsługiwać 29 linii komunikacji miejskiej oraz ok. 100 linii autobusowych dla kursów dalekobieżnych. Koszt tej inwestycji to prawie 60 mln zł. Prawie 35 mln zł miasto otrzyma z UE. Zakończenie projektu planowane jest na 2019 r.

W samym Programie Infrastruktura i Środowisko na transport publiczny przeznaczono 9,7 mld zł. Ta kwota trafi na kilkadziesiąt inwestycji. Dotychczas podpisano umowy o dofinansowanie  13 przedsięwzięć kwotą 2,6 mld zł.

/z wykorzystaniem materiałów Ministerstwa Rozwoju/

Galeria zdjęć

Wróć