Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Briefing dot. Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych /fot. A. Księżnik/
  • Data publikacji 9 września 2020

Milionowe wsparcie na inwestycje lokalne

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to nie jest tylko zapowiedź, a realne wsparcie, które już dotarło do samorządów województwa śląskiego – powiedział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek na dzisiejszej konferencji prasowej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. – Około 700 mln zł trafiło już na konta samorządów – dodał wojewoda.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych (RFIL) to środki przeznaczone na  dotacje dla gmin, powiatów i miast, w wysokości od 0,5 mln zł do aż ponad 93 mln. Łącznie w skali całego kraju aż 6 miliardów złotych (5 mld dla gmin i miast na prawach powiatu i 1 mld dla powiatów ziemskich). Źródłem finansowania projektu jest Fundusz COVID-19. Wsparcie jest bezzwrotne.

Łącznie do jednostek samorządu terytorialnego z terenu naszego województwa w ramach RFIL trafi 709 mln zł. To środki na inwestycje lokalne będące w planach samorządów, a wśród nich między innymi: budowa szkoły w żorskiej dzielnicy Rogoźna, budowa sieci wodociągowej i kolektora deszczowego w Czechowicach-Dziedzicach, rozbudowa przedszkola w sołectwie Jankowice, budowa garażu na samochód bojowy dla OSP w gminie Hażlach, przebudowa ulicy Krakowskiej w Siewierzu czy dalsza modernizacja taboru autobusowego w Cieszynie. Pieniądze od rządu są przyznawane gminom i powiatom w formie przelewów, na ich wniosek – bez zbędnej biurokracji. Dla przykładu kwoty wsparcia w ramach RFIL w poszczególnych samorządach wynoszą:

  • Katowice 51 mln zł
  • Gliwice 37 mln zł
  • Sosnowiec 31,7 mln zł
  • Czeladź 8,7 mln zł
  • Cieszyn 5,8 mln zł
  • Knurów 8,1 mln zł
  • Lubliniec 6 mln zł

Jak podkreślił wojewoda Jarosław Wieczorek, będzie druga pula rządowych środków w ramach RFIL. – Pan Premier zdecydował, że będzie dodatkowe wsparcie w wysokości kolejnych 6 mld zł na inwestycje lokalne – podkreślił wojewoda. – Do 30 września samorządy mają czas na złożenie konkretnych propozycji inwestycyjnych, które muszą przekroczyć 400 tys. zł. Jeśli ta wartość jest przekroczona, wniosek prawidłowo napisany, będzie to dotyczyło inwestycji, a nie remontu, nie wydatków bieżących, wówczas komisja przy Prezesie Rady Ministrów będzie te wnioski oceniała. Głęboko wierzymy, że gros z tych 6 mld zł będzie zasilało inwestycje w województwie śląskim – dodał.

Galeria zdjęć

Wróć