Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Scena w NOSPRze podczas Międzyuczelnianej Inauguracji Roku Akademickiego 2022/2023 w Mieście Nauki Katowice/foto: ŚUW
  • Data publikacji 30 września 2022

Międzyuczelniana Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023 w Mieście Nauki Katowice

W stolicy Górnego Śląska odbyła się po raz pierwszy w historii Międzyuczelniana Inauguracja Roku Akademickiego. Zorganizowana przez katowickie uczelnie publiczne ceremonia wpisuje się w obchody związane z przyznaniem Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024. W inauguracji w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia wzięli udział sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Wojciech Murdzek oraz wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

W trakcie wydarzenia wojewoda odczytał list, w imieniu Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, skierowany do uczestników uroczystości. – Dzisiejsze uroczystości mają charakter szczególnie uroczysty, obchodzicie je bowiem Państwo po raz pierwszy wspólnie, zjednoczeni ambitnym celem. Otrzymawszy tytuł Europejskiego Miasta Nauki, jako pierwsze polskie miasto akademickie, Katowice zostały wybrane gospodarzem Europejskiego Otwartego Forum Nauki 2024. Organizacja jednego z najbardziej prestiżowych wydarzeń o charakterze naukowym i technologicznym na świecie, to ogromna szansa, ale i wyzwanie – napisał w liście Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

Wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek wskazał w swoim przemówieniu na współczesne wyzwania cywilizacji, jak pandemia koronawirusa i wojna na Ukrainie. – Z kryzysu najlepiej wychodzić w sposób mądry, wykorzystując całe bogactwo intelektu ludzkiego – podkreślił. Wyraził też przekonanie, że współpraca śląskich uczelni będzie dobrym przykładem dla innych ośrodków.

Pierwsza wspólna inauguracja roku akademickiego zorganizowana została przez katowickie uczelnie publiczne, które utworzyły Konsorcjum Akademickie Katowice – Miasto Nauki. W skład tego Konsorcjum wchodzą:

  • Miasto Katowice (strategiczny partner Konsorcjum),
  • Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach,
  • Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach,
  • Akademia Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki w Katowicach,
  • Politechnika Śląska,
  • Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach,
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach,
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider).

Dzisiejsza ceremonia została poprzedzona uroczystym przemarszem orszaków rektorskich ulicami Katowic, a zwieńczona koncertem w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Ślubowanie w imieniu Konsorcjum złożyli studenci i doktoranci Uniwersytetu Śląskiego. Aktu immatrykulacji dokonał rektor UŚ prof. dr hab. Ryszard Koziołek. Wykład inauguracyjny, poświęcony współdziałaniu uniwersytetów, miast i regionów na rzecz pozytywnych zmian dla społeczności, wygłosił przewodniczący EuroScience prof. Michael Matlosz.

Galeria zdjęć

Wróć