Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

  • Data publikacji 12 maja 2017

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych

I Wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz uczestniczył w obchodach Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych w Beskidzkim Zespole Leczniczo-Rehabilitacyjnym w Jaworzu.

- W tym szczególnym dniu przychodzi mi na myśl wymowny cytat z Księgi Hioba: „Niewidomemu byłem oczami, choremu służyłem za nogi”. Myślę, że nie będzie to nadużycie, jak powiem, że to ewangeliczne zdanie kojarzy mi się z etosem pracy pielęgniarki i położnej. To właśnie wy jesteście często tymi przysłowiowymi oczami i nogami chorego. Niesiecie nieocenione wsparcie i profesjonalną pomoc drugiemu człowiekowi w chwili choroby, cierpienia i bólu – mówił wicewojewoda Jan Chrząszcz, składając podziękowania pielęgniarkom i położnym za ich pracę.

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek to święto obchodzone corocznie 12 maja. Zostało ustanowione przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek (ICN) na Kongresie w Meksyku w 1973 roku. Data święta jest rocznicą urodzin Florence Nightingale, prekursorki nowoczesnego pielęgniarstwa. W Polsce święto obchodzone jest jako Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej

 

Wróć