Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

  • Data publikacji 1 czerwca 2017

Międzynarodowy Dzień Dziecka w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim

Troje młodych finalistów konkursu pn. „Gdybym był wojewodą…” z rąk wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka otrzymało w Międzynarodowym Dniu Dziecka symboliczne akty powołania na stanowisko wojewody i wicewojewodów.

Spośród 134 prac, jakie napłynęły na ogłoszony przez nas konkurs, wyłonione zostały trzy najlepsze. 1 miejsce zajął Filip Gruber ze SP nr 44 w Katowicach, 2 miejsce – Rafał Ryś ze SP nr 2 Orzeszu, 3 miejsce – Amelia Wolicka ze SP nr 28 w Bielsku-Białej. Zwycięzcy konkursu literackiego wraz z rodzicami zostali dziś zaproszeni do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Po symbolicznym przekazaniu władzy zwycięzcom konkursu, jakie nastąpiło w Sali Złotej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, wojewoda Jarosław Wieczorek i wicewojewoda Jan Chrząszcz oraz Adam Ostalecki, dyrektor generalny ŚUW, opowiedzieli o strukturze urzędu, swoich zadaniach i kierowaniu podległymi im wydziałami ŚUW. We wspólnym śniadaniu, a także odprawie z dyrektorami Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego brała też udział kurator oświaty Urszula Bauer. Finaliści zwiedzili też najciekawsze miejsca urzędu, m.in. gabinety wojewodów, Salę Boazeryjną, Salę Marmurową, Westybul, Salę Sejmu Śląskiego, skarbiec. Atrakcją była też przejażdżka historyczną windą paciorkową. Następnie zapoznali się z działaniem Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Kolejną atrakcją był udział w atrakcjach, jakie przygotowano z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 PSP w Katowicach-Szopienicach.

Międzynarodowy Dzień Dziecka – to dzień ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednocznych dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka   zawartych w Karcie Narodów Zjednocznych i obchodzony od 1955 w różne dni roku w różnych krajach członkowskich ONZ; w Polsce Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest 1 czerwca.

Galeria zdjęć

Wróć