Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

  • Data publikacji 29 czerwca 2017

Mamy metropolię!

Już w sobotę mieszkańcy naszego regionu obudzą się w…metropolii. Dziś po 12.00 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w obecności wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka premier polskiego rządu Beata Szydło podpisała rozporządzenie, zgodnie z którym od 1 lipca w województwie śląskim powstanie Górnośląsko – Zagłębiowska Metropolia.

Podpisanie tego rozporządzenie to wypełnienie naszych zobowiązań wyborczych – podkreśliła premier. – To rozporządzenie daje szansę do rozwoju dla wszystkich gmin w obrębie nowej metropolii – dodała Beata Szydło podczas briefingu prasowego.

To absolutnie historyczna chwila dla Zagłębia i Górnego Śląska. Samorządowcy czekali na nią co najmniej kilkanaście lat.  Zabiegali o to, by ten obszar mógł się w sposób zrównoważony i przy pełnej współpracy oraz zaufaniu dobrze rozwijać – powiedział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek otrzymując z rak premier podpisane rozporządzenie. Ocenił, że związek metropolitalny daje szansę na lepszą jakość życia, na dobry transport zbiorowy – kolej, infrastrukturę, ale również planowanie przestrzenne i politykę promocyjną. – Możliwości są absolutnie nieograniczone – dodał wojewoda, który podziękował pani premier, w imieniu mieszkańców, za to, że od 1 lipca jego województwo znajdzie się w „innej” rzeczywistości. – Jestem pewien, że za kilka, kilkanaście lat nasz region będzie w innym miejscu – dodał. Jarosław Wieczorek podziękował również ministrowi MSWiA Mariuszowi Błaszczakowi, który prowadził projekt ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim.  

O tym, że dla naszego regionu jest to rzeczywiście historyczna chwila, mówili także parlamentarzyści oraz samorządowcy. Kilkanaście minut po briefingu w KPRM przed Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbyła się konferencja z udziałem posła Wojciecha Szaramy, prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki – Szulik oraz wiceprezydenta Katowic Mariusza Skiby.

-  To będą krótkie wakacje, ponieważ w ciągu dwóch miesięcy musi się wyłonić i ukonstytuować zarząd – podkreślił poseł Wojciech Szarama. - Metropolia to dobra płaszczyzna dla współpracy samorządów – dodał.

Górnośląsko – Zagłębiowska Metropolia obejmie 41 gmin, o łącznej powierzchni 2,5 tys. km kw. obszaru zamieszkiwanego przez 2 279 560 mieszkańców. Swą działalność rozpocznie 1 stycznia 2018. Będzie otrzymywać z centralnego budżetu państwa blisko 300 mln zł rocznie.

 

fot. P. Tracz/KPRM

Wróć