Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

  • Data publikacji 21 czerwca 2017

Konferencja o zasadach i bezpieczeństwie pracy w Austrii

W Sali Sejmu Śląskiego odbyła się dziś konferencja pn. „Przygotowanie do podjęcia pracy w Austrii z uwzględnieniem kwestii bezpieczeństwa”, zorganizowana przez Śląski Urząd Wojewódzki we współpracy z Ambasadą Republiki Austrii w Warszawie.

W konferencji uczestniczył wicewojewoda śląski Mariusz Trepka, radca-minister Ambasady Austrii w Warszawie Christian Autengruber oraz konsul honorowy Republiki Austrii w Katowicach Mirosław Bienioszek. Obecni byli także m.in. przedstawiciele samorządu terytorialnego i gospodarczego, powiatowych urzędów pracy, pedagodzy, funkcjonariusze policji i członkowie Wojewódzkiego Zespołu ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi.

Dzisiejsze spotkanie jest kolejnym realizowanym we współpracy Wojewody Śląskiego z placówkami dyplomatycznymi państw, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem, jeśli chodzi o podejmowanie zatrudnienia. Przypomnę, że w ubiegłym roku podobną konferencję zorganizowaliśmy we współpracy z ambasadą Niemiec i Wielkiej Brytanii – powiedział wicewojewoda Mariusz Trepka, otwierając konferencję. – Chcemy wspólnie budować kulturę bezpieczeństwa i informować o zasadach legalności zatrudnienia – dodał.

Następnie głos zabrał radca-minister Christian Autengruber, który mówił o aktualnych wyzwaniach związanych z podjęciem pracy w Austrii, natomiast kwestie bezpieczeństwa szczególnie istotne dla polskich obywateli przedstawił oficer łącznikowy policji Anton Pöllabauer, reprezentujący austriackie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Prelegenci omówili m.in. obowiązujące w Austrii zasady wynagradzania, delegowania pracowników, problematykę „dumpingu socjalnego” oraz działające organizacje pracownicze dbające o interesy zatrudnionych.

Przed przystąpieniem do dyskusji, przedstawiono oferowane Polakom możliwości kształcenia językowego, również za pośrednictwem bezpłatnej platformy do nauki języka niemieckiego deutsch.info, finansowanej przy wsparciu Komisji Europejskiej. Jak zaznaczono, niemiecki jest obecnie najczęściej używanym językiem w Unii Europejskiej, a na świecie posługuje się nim w sumie ponad 100 milionów osób.

Galeria zdjęć

Wróć