Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Kolejne samorządy z umowami w ramach programu „Maluch plus”
  • Data publikacji 15 września 2023

Kolejne samorządy z umowami w ramach programu „Maluch plus”

W województwie śląskim powstaną kolejne miejsca opieki żłobkowej. Dzisiaj wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz podpisał umowy z przedstawicielami samorządów na realizację zadań w ramach programu „Maluch plus” 2022–2029. Łączna kwota podpisanych dzisiaj w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim umów z gminami: Pszczyna, Żywiec, Wilamowice, Czechowice-Dziedzice, Świerklany oraz Czerwionka-Leszczyny wynosi prawie 9 mln zł. W sumie do 78 gmin województwa śląskiego, czyli do wszystkich tych, które złożyły wnioski w ramach pierwszego naboru, trafi blisko 168 mln zł rządowego wsparcia. Dzięki dofinansowaniu utworzonych zostanie m.in. 75 miejsc w Żłobku nr w Czerwionce-Leszczynach, 40 miejsc w filii Żłobka Miejskiego w Czechowicach-Dziedzica czy 32 miejsca w żłobku w Jankowicach.

Jak zaznaczył wicewojewoda Jan Chrząszcz, program „Maluch plus” na przestrzeni lat bardzo się rozwinął. – W 2016 roku mieliśmy w województwie śląskim 2 tys. miejsc opieki żłobkowej. W 2023 roku mamy tych miejsc już 8 tysięcy, czyli cztery razy więcej – powiedział wicewojewoda. – Ale są jeszcze „białe plamy”, w 56 gminach naszego województwa nie ma tej opieki – dodał wicewojewoda, zachęcając tym samym samorządy do udziału w programie.

Dzięki takim programom jak „Maluch plus” jest nam łatwiej pogodzić życie zawodowe z życiem rodzinnym – mówił obecny na uroczystości poseł na Sejm RP Grzegorz Gaża.

Budżet nowej edycji programu wynosi 5,5 mld zł, co zapewni większe wsparcie w utworzeniu i dofinansowaniu funkcjonowania jednego miejsca opieki. Tak wysoka pula środków pozwoli na dofinansowanie tworzenia aż 102 tys. miejsc.

Celem Programu jest utworzenie miejsc zgodnie z potrzebami gminy, a przede wszystkim zachęcenie gmin, na terenie których obecnie nie funkcjonuje żadna forma opieki, aby sięgnęły po przyznane im środki w ramach programu „Maluch plus”.

Galeria zdjęć

Wróć