Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

  • Data publikacji 31 maja 2017

Jeszcze bliżej metropolii

Za nami kolejny krok w stronę utworzenia metropolii w województwie śląskim. 29 maja prezydent Katowic Marcin Krupa wraz z przewodniczącą Rady Miasta Katowice Krystyną Siejną złożyli na ręce wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka wniosek o utworzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Jak wojewoda zaopiniował wniosek, który trafi teraz do MSWiA?

Dosłownie kilka minut temu złożyłem podpis na piśmie do pana Mariusza Błaszczaka, ministra spraw wewnętrznych i administracji. […] Opiniuję pozytywnie wniosek radnych Miasta Katowice o utworzenie związku metropolitalnego w województwie śląskim – ogłosił podczas dzisiejszego spotkania z dziennikarzami wojewoda Jarosław Wieczorek. – To bardzo ważne, w jakiej atmosferze pracujemy, bo to daje nam ogromne podstawy, aby za te sześć miesięcy (kiedy metropolia rozpocznie działalność), można było z pełną parą wystartować na rzecz obywateli, licząc, że ta współpraca będzie przebiegała tak samo, jak do tej pory, a mam nadzieję, że z ogromnym skutkiem na rzecz rozwoju regionu – dodał wojewoda.

Zwracając się do obecnych na briefingu prasowym prezydentów miast Zabrza i Katowic, wojewoda podziękował samorządowcom za intensywną roczną pracę nad projektem.

W tempie błyskawicznym pan wojewoda wywiązał się ze swoich zobowiązań […] Nie mogło być inaczej, bo pan wojewoda od początku wspiera ten projekt i nad nim pracuje, stąd wiemy, że pana serce bije również dla metropolii – mówiła prezydent Zabrza i przewodnicząca zarządu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego Małgorzata Mańka-Szulik.

Podczas spotkania z dziennikarzami prezydent Katowic Marcin Krupa odniósł się do współpracy wszystkich zaangażowanych w projekt utworzenia metropolii.  – To, że dzisiaj również pan wojewoda tak błyskawicznie dokonał oceny przedstawionego wniosku, świadczy o doskonałej współpracy i pracy zespołowej, jakiej do tej pory jeszcze na Śląsku nie było. […] Jak będziemy wspólnie realizowali te nasze wyzwania i cele, to jestem pewien sukcesu metropolii – podkreślił.

Po zapoznaniu się z dokumentacją MSWiA przygotuje materiały do podjęcia decyzji przez rząd. Najpóźniej do 30 czerwca Rada Ministrów wyda rozporządzenie. Zainteresowanie uczestnictwem w metropolii zgłosiło 41 miast i gmin, o obszarze 2,5 tys. km kw. zamieszkiwanego przez 2 279 560 mieszkańców.

Wróć