Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

  • Data publikacji 28 czerwca 2017

Jasnogórscy biegacze już w trasie!

Pod honorowym patronatem wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka na Jasnej Górze w Częstochowie rozpoczęła się dziś pielgrzymka biegowa. W inaugurującej wydarzenie mszy świętej oraz uroczystym starcie biegu uczestniczył wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz.

Ośmiu zapalonych biegaczy wyruszyło z Jasnej Góry w około 550-kilometrową trasę, której celem jest Sanktuarium Maryjne w Marianszotra na Węgrzech, skąd wywodzą się Ojcowie Paulini. Zgodnie z planem, na miejsce powinni dotrzeć za nieco ponad 3 dni – 1 lipca o północy.

Nie tylko cel, ale również okazja, dla której odbywa się bieg należy do wyjątkowych, stanowiąc element obchodów 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Wspólnie z Polakami jubileusz ten świętuje około 800 węgierskich pielgrzymów przybyłych na Jasną Górę w związku z trwającą właśnie 6. Narodową Pielgrzymka Węgrów. Dlatego też msza poprzedzająca start biegu odprawiona została w języku węgierskim.

Organizatorem pielgrzymki jest Marian Płaszczyk, Rycerz Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy z Knurowa, działający we współpracy z klasztorem jasnogórskim i przeorem Jasnej Góry o. Marianem Waligórą. W trakcie biegu pielgrzymi zamierzają dodatkowo zatrzymać się w klasztorze paulińskim w Trnavie na Słowacji.

Patronat nad wydarzeniem objęli także m.in. metropolita częstochowski abp Wacław Depo oraz generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski.

 

/z wyk. mat. Biura Prasowego Jasnej Góry/

Wróć