Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

  • Data publikacji 16 stycznia 2018

Jak uzdrowić szkolnictwo zawodowe?

 Dziś w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego odbyło się posiedzenie plenarne Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, w którym uczestniczyli wicewojewodowie Jan Chrząszcz oraz Mariusz Trepka, a także Śląska Kurator Oświaty Urszula Bauer. W obradach wzięła udział Marzena Machałek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, a tematem głównym spotkania była przyszłość kształcenia zawodowego w perspektywie wprowadzanej reformy oraz kwestia wpływu reformy edukacji na miejsca pracy w szkołach.

- Ważnym elementem rozwoju polskiej gospodarki jest dobre przygotowanie kadry, które odbywa się na poziomie kształcenia wyższego, ale także przede wszystkim winno na tym niższym, branżowym poziomie. Musimy „uzdrowić” kształcenie zawodowe – podkreślała wiceminister Machałek, dodając, że potrzebna jest zmiana myślenia o szkolnictwie zawodowym.  Tego jednak nie da się zrobić bez pracodawców. – To oni najlepiej wiedzą, czego należy uczyć w szkołach branżowych i czego należy wymagać na egzaminach zawodowych – wyjaśniała wiceminister Marzena Machałek.

Dlatego też Ministerstwo Edukacji Narodowej organizuje seminaria branżowe skierowane do pracodawców. Są one okazją do konsultacji zmian w kształceniu zawodowym, które MEN planuje wprowadzać w ścisłej współpracy ze środowiskiem pracodawców. Podczas spotkań trwają dyskusje dotyczące najważniejszych aspektów kształcenia zawodowego. Wśród poruszanych zagadnień pojawiają się kluczowe kwestie związane z tym, w jakich branżach i zawodach powinniśmy uczyć młodych ludzi, jak najlepiej weryfikować wiedzę oraz umiejętności uczniów. Chcemy dowiedzieć się, jakie pojawiają się główne problemy dotyczące funkcjonowania danej branży, jakie są jej potrzeby – mówiła wiceminister. W warsztatach uczestniczą przedstawiciele resortów właściwych dla zawodów ujętych w danej branży, Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Instytutu Badań Edukacyjnych oraz Ośrodka Rozwoju Edukacji. I takie też spotkanie dla branż górniczo – wiertniczej oraz hutniczo - odlewniczej odbyło się również w Katowicach.

 

Galeria zdjęć

Wróć