Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Jubileusz 75-lecia Instytutu Onkologii w Gliwicach /fot. K. Szczepanek/
  • Data publikacji 19 maja 2022

Instytut Onkologii w Gliwicach świętuje 75-lecie

W 1947 roku w Gliwicach powstał wyposażony w zaledwie 100 łóżek i skromną aparaturę Państwowy Instytut Przeciwrakowy, który stał się zalążkiem obecnego Oddziału Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach. Dziś jest to nowoczesna i jedna z najlepszych placówek onkologicznych w Polsce. W jubileuszowej uroczystości z okazji 75-lecia, która odbyła się w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, uczestniczyli minister zdrowia Adam Niedzielski, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, a także m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i szerokie grono pracowników Instytutu.

Dzisiejsze wydarzenie rozpoczęło się od wręczenia 45 pracownikom odznaczeń państwowych. W imieniu Prezydenta RP złote, srebrne i brązowe Krzyże Zasługi za działalność na rzecz ochrony zdrowia oraz Medale za Długoletnią Służbę, będące uhonorowaniem za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków zawodowych, wręczył wyróżnionym osobom minister Adam Niedzielski.

To jest naprawdę imponująca rocznica. 75 lat trudu, 75 lat wysiłku, 75 lat pomocy w sprawie najtrudniejszej i najważniejszej – w sprawie ratowania życia (…) Dzięki rozwojowi całego Instytutu możemy szczycić się w Polsce naprawdę świetnym leczeniem onkologicznym. To dorobek każdego z Państwa – mówił szef resortu zdrowia, który podkreślił również, że w czasach, gdy w perspektywie dekady choroby onkologiczne staną się najprawdopodobniej główną przyczyną śmierci, bardzo potrzebna jest stała praca, zarówno przy pacjencie, jak i ta naukowo-badawcza. – Mam nadzieję, że dalsze lata onkologii z wiodącą rolą całego Instytutu będą nam pozwalały powiedzieć, że poziom leczenia onkologicznego w Polsce należy do najlepszych na świecie – zaznaczył Minister Zdrowia.

Główna część uroczystości odbyła się w Sali Sejmu Śląskiego, gdzie uczestników powitał dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii – Państwowego Instytutu Badawczego Oddziału w Gliwicach prof. dr hab. n. med. Krzysztof Składowski. Uczestnicząca w wydarzeniu poseł na Sejm RP Barbara Dziuk odczytała list skierowany do uczestników przez premiera Mateusza Morawieckiego. „Ponad siedem dekad działalności Instytutu to sukcesy w dziedzinie onkologii klinicznej, nowoczesnej radioterapii, innowacyjnej medycyny nuklearnej, endokrynologii onkologicznej i onkohematologii. To nowatorskie metody wielodyscyplinarnego leczenia i pionierskie w skali światowej zabiegi chirurgii onkologicznej, rekonstrukcyjnej i transplantacyjnej. To wreszcie prekursorskie projekty naukowo-badawcze, owocujące tysiącem międzynarodowych publikacji oraz intensywną współpracą z ośrodkami akademickimi. Wybitna, wysoko wykwalifikowana kadra ośrodka dysponuje najwyżej klasy aparaturą medyczną, oferując pacjentom Śląska i całej Polski najlepsze rozwiązania światowej onkologii” – pisał Prezes Rady Ministrów.

List gratulacyjny od ministra edukacji i nauki przekazał z kolei Dyrektorowi Instytutu wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, który również mówił o tym, jak ważną rolę pełni gliwicka placówka. – 75-lecie to data szczególna. To dziesięciolecia ogromnego rozwoju, także rozwoju osobistego tych wszystkich, którzy na drodze Instytutu Onkologii stali i stoją. To jest niesłychany dorobek naukowy, medyczny, kliniczny. To wszystko składa się na sukces Instytutu. Oczywiście wszyscy marzymy, aby takie jednostki w ogóle nie były potrzebne, abyśmy mogli być nieśmiertelni, żyć w pełnym zdrowiu, szczęściu i satysfakcji. Ale ludzie potrzebują takich miejsc, potrzebują Państwa. Przede wszystkim Państwa oddania, pracy, jak również empatii, która dla tych prawie 200 tys. ludzi odwiedzających rocznie Instytut Onkologii w Gliwicach, jest niesłychanie ważna – mówił wojewoda. Dodał przy tym, że na pomoc placówki można liczyć również w szczególnych momentach – np. wtedy, kiedy sytuacja epidemiczna Polsce była bardzo trudna czy teraz, gdy wsparcia medycznego potrzebują uciekający przed wojną obywatele Ukrainy.

W ciągu 75 lat działania Instytut Onkologii w Gliwicach stał się nowoczesną placówką diagnostyczno-terapeutyczną oraz naukowo-badawczą, gdzie wdrażane są nowatorskie metody leczenia i przeprowadza się pionierskie zabiegi. W placówce działa jedna z najlepszych radioterapii w kraju, zapewniająca komfortowe warunki leczenia, a wykwalifikowani specjaliści z różnych dziedzin naukowych w połączeniu z doskonale wyposażonym zapleczem dają możliwość prowadzenia badań, które z pewnością przyczyniają się do poprawy zarówno diagnostyki, jak również terapii nowotworów.

Galeria zdjęć

Wróć