Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

  • Data publikacji 26 maja 2017

Gdybym był wojewodą...

Mamy już wybranych nowych wojewodów!

Rozstrzygnęliśmy konkursu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego pn. „Gdybym był wojewodą…”. Przeszedł on najśmielsze oczekiwania, bowiem z całego województwa śląskiego wpłynęły aż 134 prace. Po zapoznaniu się ze wszystkimi, Komisja Konkursowa jednogłośnie wybrała zwycięzców. Oto oni:

 

1 miejsce - Filip Gruber z Katowic-Szopienic

2 miejsce - Rafał Ryś z Orzesza

3 miejsce – Amelia Wolicka z Bielska-Białej

 

Serdecznie gratulujemy!

Jak mogliśmy się przekonać, uczniowie klas IV, V i VI szkół podstawowych, do których był skierowany konkurs, są niezwykle kreatywni i mają tysiące wspaniałych pomysłów.           

Wybór tej najlepszej pracy był niezwykle trudny, bowiem poziom był wysoki, a większość dzieci z powagą przystąpiła do tego niełatwego zadania. Trudno jest czasem dorosłemu zrozumieć, na czym polega praca wojewody, a co dopiero dziecku – mówią członkowie Komisji Konkursowej, w skład której weszli wojewoda śląski Jarosław Wieczorek,  wicewojewodowie Jan Chrząszcz i Mariusz Trepka oraz Śląski Kurator Oświaty Urszula Bauer.

Zgodnie z zasadami konkursu dzieci mogły wypowiedzieć się w dowolnej formie literackiej i skrzętnie z tego korzystały, stąd do  Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego dotarły opowiadania, wiersze,  rozprawki, przemówienia, wywiady, pamiętniki, newsy, a nawet akty prawne. Mimo, że tekst nie mógł przekraczać 1800 znaków, uczestnicy doskonale poradzili sobie z wyrażeniem swoich pomysłów, które chcieliby zrealizować,  gdyby zostali wojewodą. A jakie to są pomysły? - Różne, najczęściej pojawia się kwestia budowy placów zabaw, boisk, Aquaparków, noclegowni dla dorosłych, schronisk dla zwierząt, tworzenia parków, sadzenia drzew, ale także i takich spraw jak ekologia, czyste powietrze, bezpieczeństwo, edukacja, zdrowie – mówią jurorzy.

Już 1 czerwca finaliści konkursu będą mogli się przekonać, kim jest wojewoda i jak wygląda jego praca – na jeden dzień, Dzień Dziecka, uczniowie symbolicznie obejmą władzę w województwie.

Wróć