W ramach obchodów stulecia Powstań Śląskich przedstawiciele mieszkańców województwa specjalnym pociągiem pojechali wczoraj do Warszawy, by spotkać się z prezydentem RP Andrzejem Dudą. Prezydent RP przekazał delegacji biało-czerwoną flagę państwową, która dzisiaj została uroczyście wciągnięta na maszt Gmachu Województwa i Sejmu Śląskiego.
W wyjątkowej uroczystości wciągnięcia na maszt flagi przekazanej przez Prezydenta RP uczestniczyli sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek i marszałek województwa Jakub Chełstowski, a także poseł na Sejm RP Barbara Dziuk, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych i instytucji państwowych oraz młodzież szkolna, w tym harcerze będący uczestnikami projektu Kamienie Pamięci „Harcerze Niepodległej” zorganizowanego przez katowicki oddział IPN.
– Biało-czerwona jest już na maszcie, na śląskiej ziemi pod polskim niebem (…). Sto lat temu dopełnieniem procesu odbudowy Rzeczpospolitej były Powstania Śląskie i w efekcie przyłączenie Śląska do macierzy. Niech ta biało-czerwona dumnie powiewa tu, nad Katowicami, nad śląską ziemią. Niech będzie znakiem miłości, znakiem tożsamości (…). Niech będzie znakiem przynależności nas wszystkich do Rzeczpospolitej – mówił tuż po podniesieniu flagi na maszt Minister Wojciech Kolarski. Symboliczna była przy tym nie tylko flaga, która została dzisiaj wciągnięta na maszt, ale również miejsce, gdzie odbyła się uroczystość, czyli plac Sejmu Śląskiego. – (…) na placu, gdzie z jednej strony jest ten, który ukochał i Rzeczpospolitą, i region śląski, czyli Wojciech Korfanty, a za moimi plecami, a przed Państwa oczyma można już dostrzec łopoczącą biało-czerwoną flagę. Chciałem bardzo serdecznie podziękować Parze Prezydenckiej i Panu Ministrowi, który jest tutaj dzisiaj z nami, za ten dar – ogromny dar miłości i szacunku Rzeczypospolitej do ziemi śląskiej (…). Ten dar jest dla nas wyjątkowy i symboliczny. Wierzę głęboko, że ta biało-czerwona będzie łopotała na tym gmachu i wspierała Ślązaków i mieszkańców Polski – zaznaczył wojewoda Jarosław Wieczorek.
Podczas uroczystości głos zabrał również marszałek województwa Jakub Chełstowski, który wspomniał wczorajszą wizytę w Pałacu Prezydenckim oraz wręczenie prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie kopii powstańczego sztandaru „Tobie Polsko”. Jak zaznaczył Minister Kolarski, pamiątkowy sztandar stanowi symbol miłości Śląska do Rzeczypospolitej Polskiej i już od wczoraj jest wyeksponowany w Sali Orła Białego w Pałacu Prezydenckim. Na pamiątkę wczorajszych wydarzeń marszałek Jakub Chełstowski wręczył dziś wojewodzie Jarosławowi Wieczorkowi kopię aktu przekazania sztandaru „Tobie Polsko” Prezydentowi RP.
Podczas uroczystości, która odbyła się zgodnie z ceremoniałem wojskowym, kompanie honorowe i sztandary wystawiły: 34. Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej w Bytomiu, Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, Służba Więzienna oraz XV Liceum Ogólnokształcące im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Katowicach. Wydarzenie uświetniła Orkiestra Wojskowa w Bytomiu.
Wczorajsza wizyta przedstawicieli mieszkańców województwa śląskiego w Pałacu Prezydenckim oraz dzisiejsze wciągnięcie na maszt Gmachu Województwa i Sejmu Śląskiego flagi przekazanej przez Prezydenta RP wpisują się w obchody stulecia Powstań Śląskich oraz zbliżającej się setnej rocznicy wybuchu pierwszego ze zrywów mieszkańców regionu mających na celu przyłączenie Górnego Śląska do Polski. Warto przy tej okazji wspomnieć, że Sejm RP uchwałą z 20 lipca 2018 roku ustanowił rok 2019 Rokiem Powstań Śląskich. Jak czytamy w uchwale: „Powstania Śląskie stanowią jedną z najpiękniejszych kart w dziejach narodu polskiego, są końcowym akordem procesu jednoczenia ziem polskich w okresie porozbiorowym. Patriotyzm powstańców, ich umiłowanie polskości, rozsądek oraz hart ducha tworzą ciągle aktualny wzorzec do naśladowania. Niech męstwo, wierna służba i miłość do Ojczyzny, którymi wykazali się powstańcy śląscy, będą drogowskazem postępowania i wzorem życia dla przyszłych pokoleń, a powstańcze czyny niech pozostaną wyrazem najwyższego patriotyzmu w wymiarze ogólnonarodowym i państwowotwórczym.”