15 tysięcy uczestników, 1000 prelegentów, 200 sesji tematycznych, 750 akredytowanych dziennikarzy i 17,5 tysięcy publikacji w mediach – takimi osiągnięciami może pochwalić się tegoroczna edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego oraz European Start-Up Days w Katowicach.
Odbywające się 13-15 maja br. wydarzenie okazało się pod wieloma względami rekordowe. Nie tylko w znaczeniu frekwencyjnym, ale również w odniesieniu m.in. do zgłoszeń konkursowych. Opinie, rezultaty i bardziej szczegółówe dane podsumowujące przedsięwzięcie zaprezentowano wczoraj w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym podczas konferencji prasowej z udziałem organizatorów i współgospodarzy EKG.
- Do Katowic na trzy dni przyjeżdża wyjątkowo opiniotwórcze, wpływowe grono osób, które później podejmuje decyzje w kwestiach biznesowych oraz inwestycyjnych. To doskonałe audytorium dla najlepszej prezentacji Polski, zwłaszcza Śląska, Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i Katowic. Te wydarzenia pokazują, jak dobrze działa przemysł spotkań w Katowicach – mówił inicjator wydarzenia i prezes grupy PTWP Wojciech Kuśpik.
Jak zaznaczył, w 11. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego uczestniczyło ponad 12,5 tysięcy reprezentantów biznesu, administracji, samorządu czy świata nauki. Z kolei towarzyszące jej 4. European Start-up Days zgromadziły ponad 3 tysiące uczestników zainteresowanych nowymi pomysłami na biznes.
– To jest jedno z najbardziej profesjonalnie zorganizowanych forów dyskusyjnych o Europie, świecie i gospodarce. Myślę, że nie tylko w Europie, ale również na świecie (…) – poprzez liczbę prelegentów, liczbę znamienitych osobistości, które są skłonne poświęcić swój czas i przyjechać dyskutować o przyszłości swojego biznesu czy też przyszłości całego globalnego rynku – mówił o EKG podczas konferencji wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
Wojewoda Wieczorek podkreślił również, że na Kongresie obecnych było siedmiu ministrów polskiego rządu i stało się to już swego rodzaju tradycją. – Od 2016 roku rząd, który reprezentuję, bardzo licznie przyjeżdżał na Europejski Kongres Gospodarczy. I to w zasadzie w każdej randze – każdego roku nie zabrakło wielu ministrów konstytucyjnych, premierów, wicepremierów, sekretarzy, podsekretarzy stanu, ale również przedstawicieli ważnych instytucji publicznych. A to dlatego, że to forum ma nie tylko swoją cenną historię i doświadczenie, ale dlatego, że bardzo często wykuwane są tutaj przyszłościowe poglądy i wizje dotyczące przyszłości i przyszłego zarządzania różnego rodzaju projektami – i tymi innowacyjnymi, i tymi konwencjonalnymi – dodał.
Przypomniał również, odwołując się do szans, jakie niesie EKG, o założeniach Programu dla Śląska, będącego jednym z projektów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przyjętej przez Radę Ministrów w 2017 roku. – Mamy jeszcze sporo do zrobienia, a myślę, że te wydarzenia, i gospodarcze, i społeczne, i kulturalne, które mają miejsce w województwie, regionie i Katowicach, dadzą ku temu podstawę, żeby znowu powalczyć o tę ambicję i aspirację do bycia co najmniej wiceliderem w Polsce – podsumował wojewoda.
Po konferencji odbyło się także spotkanie ze studentami czynnie biorącymi udział w organizacji Kongresu, którym wręczono dyplomy z podziękowaniami za zaangażowanie.