Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

  • Data publikacji 10 maja 2017

Europejski Kongres Gospodarczy już trwa

W katowickim Spodku rozpoczęła się dziewiąta edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego, będącego największym tego typu wydarzeniem w Europie Centralnej.

Chciałbym Państwu życzyć, aby te trzy dni IX Kongresu Gospodarczego upłynęły przede wszystkim w dobrej, rzetelnej, merytorycznej dyskusji, tak aby mogli Państwo budować między sobą zaufanie - zaufanie między administracją publiczną, kapitałem prywatnym, samorządem – mówił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek podczas inauguracji wydarzenia, w której udział wzięli między innymi gospodarze Miasta Katowice i całego województwa śląskiego. Wojewoda przypomniał też o przyjętym przez rząd dokumencie, mającym na celu zrównoważony rozwój kraju, jakim jest Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - to bardzo duży i odpowiedzialny projekt, projekt Rady Ministrów, który ma na celu rozwinąć RP znacznie bardziej niż dotychczas. Ale to się może udać wyłącznie przy pełnym partnerstwie i przy absolutnym wspólnym zrozumieniu – zaznaczył wojewoda.

Oprócz przemówień inauguracyjnych podczas uroczystego rozpoczęcia EKG odczytany został także list Prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do uczestników i organizatorów przedsięwzięcia - Cieszę się, że stolica Górnego Śląska, oprócz tradycyjnej roli wiodącego ośrodka przemysłowego, akademickiego i kulturalnego, staje się miejscem do refleksji nad przyszłością procesów ekonomicznych w Polsce, w Europie i na świecie – podkreślił w swoim liście Prezydent RP.

Na tegoroczną edycję Kongresu zarejestrowało się ponad 8,5 tys. osób, które przez trzy najbliższe dni będą wraz z politykami, samorządowcami oraz przedstawicielami świata biznesu, ekonomii i nauki z Polski i zza granicy dyskutować na szeroko pojęte tematy związane z rozwojem i gospodarką. Ponad 130 sesji, debaty i dyskusje, w których udział wezmą także przedstawiciele polskiego rządu, poświęcone będą głównie przemianom gospodarczo-społecznym w Europie oraz rozwojowi nowoczesnych technologii. Innowacyjność będzie też motywem przewodnim European Start-up Days, czyli wydarzenia już po raz drugi towarzyszącego EKG, które skupia wokół siebie przedsiębiorców, ekspertów i pomysłodawców innowacyjnych dla świata techniki rozwiązań.

Galeria zdjęć

Wróć