Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Konferencja prasowa dot. Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg 2022 - wspólne zdjęcie Wojewody Śląskiego, Wicewojewody oraz Posłów na Sejm RP /fot. K. Szczepanek/
  • Data publikacji 17 lutego 2022

Ponad 100 inwestycji i kilometry dróg

170 km dróg zostanie zbudowanych, przebudowanych lub wyremontowanych w naszym województwie w ramach kolejnej edycji Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD). Na ten cel samorządy z regionu otrzymają w sumie 150,1 mln zł, z czego 75 mln zostanie przeznaczonych na realizację zadań gminnych, a drugie tyle – powiatowych.

Jak ważna jest inwestycja w infrastrukturę drogową – gminną, powiatową i wojewódzką – chyba nikomu nie należy przypominać. To jest bezpieczeństwo, to jest komfort podróżowania, to jest zdecydowanie lepsza jakość życia – mówił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek podczas dzisiejszej konferencji prasowej, która odbyła się w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Jak zaznaczył wojewoda, inwestycje drogowe są realizowane nie tylko w ramach RFRD, ale również poprzez projekt naprawy dróg po klęskach żywiołowych i zdarzeniach pogodowych, Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych czy Program Inwestycji Strategicznych. Na poprawę jakości infrastruktury drogowej w ramach tych wszystkich projektów, bez angażowania środków finansowych na drogi krajowe, autostrady, drogi ekspresowe, przeznaczone zostały od 2016 do 2021 roku 3 mld zł. – To są ogromne, historyczne pieniądze – podkreślił wojewoda Jarosław Wieczorek.

Z jednej strony jest to poprawa infrastruktury drogowej, ale mówimy też przecież o bardzo ważnej rzeczy, że to wpływa z jednej strony na większą atrakcyjność regionów, które mogą się rozwijać, otwierają się na biznesy, jak i również na poprawę bezpieczeństwa, jak i kwestie związane z ekologią. Drogi odpowiednio zorganizowane to poprawa naszego środowiska – zwrócił z kolei uwagę poseł na Sejm RP Przemysław Drabek, który również uczestniczył w konferencji. – Każdy z nas wychodząc z domu, jadąc do przedszkola, do pracy, do szkoły, jedzie po drogach, które są drogami samorządowymi i ten program, choć rządowy, dotyczy tych dróg, z których korzystamy na co dzień. One są istotnym elementem naszego krajobrazu, ale zarazem jednym z najważniejszych czynników naszej infrastruktury – dodał również poseł na Sejm RP Grzegorz Gaża.

150,1 mln zł, które trafią do samorządów z regionu w ramach RFRD 2022, zostanie przeznaczonych na realizację 114 zadań – 36 powiatowych i 78 gminnych, w tym na 23 zadania kontynuowane z poprzednich lat. Pozwoli to na budowę i modernizację 89 km dróg powiatowych oraz 81 km dróg gminnych. W ramach Funduszu wybudowane, przebudowane oraz wyremontowane zostaną jezdnie, chodniki, ścieżki rowerowe, pobocza, odwodnienie, oświetlenia, przejścia dla pieszych i skrzyżowania. Przykładowo dzięki dofinansowaniu dla powiatu tarnogórskiego o wartości 3,5 mln zł przebudowana zostanie ul. Mikulczycka w Świętoszowicach. Z kolei powiat raciborski otrzyma blisko 15 mln zł na realizację zadania wieloletniego zakładającego przebudowę drogi powiatowej nr 3056S na odcinku od skrzyżowania z DW 916 do skrzyżowania z DP 3528S w Krzanowicach oraz remont od skrzyżowania z DP 3528S do skrzyżowania z DW 917 i przebudowę DP 3529S na odcinku od DK 45 w Tworkowie do początku obszaru zabudowanego w Borucinie. 8 mln zł na przebudowę ul. Piekarskiej trafi również do Bytomia, a 4,7 mln zł na przebudowę układu drogowego wraz z obiektem mostowym w Ciścu – do Węgierskiej Górki. W latach 2016-2021 gminy i powiaty z regionu otrzymały w ramach programu ponad 770 mln zł, co pozwoliło na realizację 546 zadań obejmujących ponad 600 km dróg.

Galeria zdjęć

Pliki do pobrania

Nazwa pliku Wielkość Data dodania
RFRD 2022 - prezentacja 1.24 MB 2022-02-17 15:17:01
Wróć