Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

  • Data publikacji 16 maja 2017

Dzień Strażaka

W siedzibie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach odbyły się dziś uroczyste obchody Dnia Strażaka oraz 25-lecia Państwowej Straży Pożarnej, w których udział wziął wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, wicewojewoda Mariusz Trepka, a także liczne grono parlamentarzystów oraz przedstawiciele Policji i innych państwowych służb mundurowych.

Obchody rozpoczęły się od uroczystego złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą strażaków i druhów Ochotniczych Straż Pożarnych, którzy zginęli podczas prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych. Przybyłych do Komendy gości powitał komendant Jacek Kleszczewski. Następnie odczytany został skierowany do strażaków list ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka, a wojewoda Wieczorek wręczył najbardziej zasłużonym funkcjonariuszom odznaczenia państwowe. Uroczystość była także okazją do wręczenia odznaczeń resortowych, awansów na wyższe stopnie służbowe oraz wyróżnień dla laureatów różnego rodzaju konkursów i plebiscytów.

„Wielokrotnie padało sformułowanie, że wasz zawód cieszy się najwyższym zaufaniem publicznym. Zasłużyliście na to swoją postawą, swoją pracą i swoim oddaniem RP. Ja zawsze z ogromną dumą, przyznając ordery czy też odznaczenia, słyszę z Państwa ust „ku chwale Ojczyzny”. To napawa naprawdę ogromnym optymizmem, że mają Państwo Polskę w sercu. Chciałem wszystkim oznaczonym, wyróżnionym, awansowanym pogratulować, bo jest to wyraz najwyższego uznania za dotychczasową postawę i za dotychczasową prace” – gratulował strażakom wojewoda.

Misja Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach to tworzenie profesjonalnej, nowoczesnej i skutecznej formacji ratowniczej, której zadaniem jest dbanie o życie, zdrowie, bezpieczeństwo oraz mienie mieszkańców województwa. Biorąc udział w różnego rodzaju akcjach ratowniczych śląscy strażacy każdego dnia wypełniają ten cel. Tylko w ubiegłym roku jednostki ochrony przeciwpożarowej interweniowały na terenie województwa śląskiego ponad 57 tys. razy. W ramach swojej codziennej pracy funkcjonariusze biorą ponadto udział w różnego rodzaju akcjach informacyjnych na rzecz bezpieczeństwa, m.in. w kampanii społecznej „Czad i Ogień. Obudź czujność”.

Galeria zdjęć

Wróć