Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Zdjęcie grupowe uczestników uroczystości wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności /fot. I. Matuszewska/
  • Data publikacji 20 maja 2022

Działacze niepodległościowi uhonorowani

Kilkunastu byłych działaczy opozycji antykomunistycznej zostało dziś odznaczonych Krzyżami Wolności i Solidarności. W uroczystości wręczenia odznaczeń wziął udział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Krzysztof Szwagrzyk wręczył dziś Krzyże Wolności i Solidarności działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej z lat 1956–1989.

Podczas uroczystości, która odbyła się w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach, wojewoda Jarosław Wieczorek odczytał list skierowany do uczestników przez premiera Mateusza Morawieckiego. „Krzyż Wolności i Solidarności to wyjątkowe odznaczenie wolnej Rzeczypospolitej. To odznaczenie dla tych, którzy nie z bronią w ręku, ale siłą własnej woli, w duchu odpowiedzialności za Ojczyznę i w imię miłości do niej nie wahali się ryzykować własnego bezpieczeństwa w walce o suwerenność i sprawiedliwość” – pisał szef rządu. Premier przekazał również odznaczonym wyrazy wdzięczności za ich działania: „my, Polacy, jesteśmy wdzięczni za Państwa bezkompromisową walkę, za odwagę działania i dalekowzroczność wizji suwerennej Polski. Dziękujemy za to, że nie daliście się pokonać defetyzmowi i pesymizmowi, odrzuciliście strach” – podkreślił.

Wojewoda Jarosław Wieczorek również pogratulował wszystkim wyróżnionym. – Chylę czoła i bardzo dziękuję, że pokolenie moje oraz moich dzieci ma szansę żyć w suwerennej, wolnej Polsce. A wiemy, jaki to jest dar i jaka to jest wartość – mówił.

***

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.

/z wykorzystaniem materiałów Oddziału IPN w Katowicach/

Galeria zdjęć

Wróć