II wicewojewoda śląski Mariusz Trepka wziął w niedzielę udział w Jasnogórskich Dożynkach.
Sumie z błogosławieństwem wieńców żniwnych przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
- Każdego roku o tej porze gromadzimy się na ogólnopolskich dożynkach po to, by wspólnie podziękować Panu Bogu i rolnikom za tegoroczne plony oraz prosić naszego Stwórcę o dalsze błogosławieństwo w rolniczej pracy. Po dożynkach parafialnych, gminnych, powiatowych i wojewódzkich, przychodzi czas na dożynki jasnogórskie, które są rolniczym świętem narodowym. I tak oto przed jasnogórskim ołtarzem stają dzisiaj rolnicy przybyli tu z całej naszej Ojczyzny, wójtowie, sołtysi i delegacje rolników, hodowców i sadowników, a razem z nimi gromadzi się tutaj duchowieństwo, przedstawiciele Sejmu i Senatu, władze rządowe i samorządowe, rektorzy Uniwersytetów Przyrodniczych, Izby Rolnicze, osoby zajmujące się działalnością dookoła rolniczą, ludowe zespoły artystyczne. Wszyscy razem przychodzą tutaj, aby powiedzieć Panu Bogu, że jesteśmy razem z Nim, że pamiętamy o Nim i zawsze będziemy pamiętać. Że jesteśmy ludźmi wiary i sumienia i zawsze takimi pragną pozostać – mówił podczas homilii.
Słowo na zakończenie wygłosił bp Edward Białogłowski, delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy.
Uroczystości rozpoczęto od przeczytania listu prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy do rolników. Uczestniczyło w nich ok. 50 tysięcy rolników z całego kraju, byli też przedstawiciele rządu i parlamentarzyści.
Organizatorem Dożynek Jasnogórskich jest Krajowe Duszpasterstwo Rolników i Pszczelarzy, w tym roku odbywały w roku jubileuszu 300-lecia koronacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej.
W sobotę II wicewojewoda śląski Mariusz Trepka wziął też udział w Częstochowie w XVIII Dniach Europejskiej Kultury Ludowej, odwiedził również XXVI Krajową Wystawę Rolniczą.
Prezentowało się na niej około 400 wystawców – można było zobaczyć traktory i maszyny używane do pracy w rolnictwie, odbywały się targi nasienne, paszowe i pszczelarskie. Zainteresowaniem cieszyły się też wyroby spożywcze, a także kwiaty, byliny, krzewy i drzewka ozdobne. Można było podziwiać zwierzęta hodowlane. Przyznano m.in. Puchary Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wystawie towarzyszyły występy krajowych i zagranicznych zespołów folklorystycznych.