Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Uczestnicy konferencji prasowej stoją przy mikrofonach, w tle telewizor z wyświetloną grafiką/foto: ŚUW
  • Data publikacji 10 października 2022

Dodatkowe środki dla samorządów w województwie śląskim

Prawie 1,2 mld zł – to dodatkowe środki, które trafią do samorządów w województwie śląskim. W całym kraju rząd przeznaczy w sumie prawie 13,7 mld złotych na wsparcie jednostek samorządu terytorialnego.

Na dzisiejszym briefingu prasowym wojewoda śląski Jarosław Wieczorek przedstawił, jak będzie wyglądał w naszym regionie podział tych dodatkowych środków dla samorządów oraz inne mechanizmy rządowego wsparcia dla mieszkańców i samorządów. Wojewodzie towarzyszyli posłowie Jerzy Polaczek oraz Grzegorz Gaża.

Ponad 544 mln zł otrzymają miasta na prawach powiatu, 591,5 mln zł – powiaty wraz z gminami w powiatach (w tym 106 mln same powiaty) i ponad 52 mln zł – samorząd województwa. Środki trafią do samorządów w trzech transzach. Pierwsza z nich już została przelana na konta.

Sytuacja samorządów w Polsce do końca 2021 roku i te środki, które były gromadzone na rachunkach samorządów pokazują, jaki miał miejsce wzrost gospodarczy w Polsce w ostatnich latach […] Stan finansów w samorządach do końca 2021 roku był naprawdę bardzo dobry. Warto dodać, że jedna trzecia z tych ponad trzynastu miliardów złotych, trafiła już na konta samorządów – powiedział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Te środki mogą być przeznaczone na wydatki bieżące, bądź na wydatki majątkowe, w zależności od potrzeb poszczególnych jednostek – zaznaczył wojewoda.

Musimy wziąć pod uwagę wspólną odpowiedzialność: za Polskę, za obywateli, za Polaków, że z jednej strony rząd dba robi wszystko, aby ta sytuacja energetyczna, inflacyjna, nie odbiła się dość znacząco na jakości życia naszych obywateli; to również ta odpowiedzialność jest po stronie samorządów - powiedział wojewoda Jarosław Wieczorek. - Wiemy, że potrzeba wsparcia jednostek samorządu terytorialnego i to się właśnie dzieje chociażby tym ogromnym programem prawie 14 miliardów złotych, pomijając programy wsparcia inwestycyjnego. Jeżeli weźmiemy pod uwagę Program Inwestycji Strategicznych, Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg, Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych i inne programy, to są to kolejne miliardy złotych wsparcia dla samorządu na cele społeczne i na cele inwestycyjne w tych społecznościach lokalnych – dodał.

Miasta na prawach powiatu w województwie śląskim otrzymają w sumie ponad 544 mln złotych. Największa pula dodatkowych środków, bo ponad 78 mln złotych, trafi do Katowic. Gliwice i Częstochowa otrzymają po około 43 mln złotych, a Bielsko-Biała około 42 mln zł.

  • Sosnowiec – 38 mln
  • Zabrze – prawie 30 mln
  • Tychy – prawie 29 mln
  • Rybnik – 27 mln

Wsparcie powyżej 20 mln złotych otrzymają także: Ruda Śląska, Bytom, Dąbrowa Górnicza, Chorzów i Jaworzno. Kwoty powyżej 10 mln złotych trafią do: Jastrzębia-Zdroju, Mysłowic, Żor, Siemianowic Śląskich, Piekar Śląskich i Świętochłowic.

Ponad 52 mln zł to dodatkowe środki dla samorządu województwa śląskiego przekazane przez rząd.

Jesteśmy przekonani, że to źródło dofinansowania nowych inwestycji, utrzymania dobrej płynności finansowej będzie służyło polityce konkretu, polityce utrzymania wysokiego zatrudnienia i stabilnej polityki budżetowej miast – podkreślił poseł Jerzy Polaczek.

Galeria zdjęć

Wróć