Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Defilada
  • Data publikacji 15 sierpnia 2019

Defilada stulecia – „Wierni Polsce”

W samym sercu stolicy województwa śląskiego przeszła dziś spektakularna, licząca kilka kilometrów defilada wojskowa. To wyjątkowe wydarzenie organizowane z okazji Święta Wojska Polskiego do tej pory mogliśmy oglądać jedynie na ulicach Warszawy. W tym roku jednak przeniesiono je do Katowic, aby uczcić 100. rocznicę wybuchu Powstań Śląskich i zarazem podkreślić wkład Ślązaków w walkę o niepodległą Polskę. 

Przemarsz ponad 2,5 tysiąca żołnierzy, przejazd 185 jednostek sprzętu wojskowego i przelot 60 statków powietrznych – to kluczowe części składające się na całość defilady państwowej odbywającej się pod hasłem „Wierni Polsce”.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych, w tym prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką, marszałkowie sejmu i senatu, premier Mateusz Morawiecki oraz członkowie Rady Ministrów i parlamentarzyści, którym towarzyszył jako gospodarz regionu wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Polski Górny Śląsk to wielkie dzieło trzech śląskich powstań, które doprowadziły do tego, że ta ziemia stała się częścią Rzeczpospolitej Polskiej. Cześć i chwała bohaterom, cześć i chwała ich pamięci! – powiedział prezydent Andrzej Duda tuż przed rozpoczęciem przemarszu.

Punktualnie o godzinie 14, zorganizowana przez Ministerstwo Obrony Narodowej defilada wyruszyła z ulicy Bagiennej, przeszła przez aleję Roździeńskiego i dotarła aż do alei Wojciecha Korfantego – przywódcy III Powstania Śląskiego, nazywanego Wielkim Synem Śląskiej Ziemi.  

– Spotykamy się w Katowicach, miejscu wyjątkowym, dlatego że czas jest wyjątkowy. Sto lat temu mieszkańcy Górnego Śląska zdecydowali, że chcą być częścią odradzającej się Polski. Dzięki ich poświęceniu, dzięki ich wysiłkowi Górny Śląsk i Śląsk jest nierozerwalnie związany z Polską. Jesteśmy im wdzięczni za ich postawę. Ta postawa patriotyzmu i oddania Ojczyźnie jest postawą, która jest wzorem dla dzisiejszych żołnierzy Wojska Polskiego – podkreślił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Wydarzenie przyciągnęło nie tylko Ślązaków, ale również mieszkańców innych części Polski, którzy z zaciekawieniem obserwowali przemarsz wojsk oraz prezentowany sprzęt militarny.

Sto lat temu Polacy chwycili nie tylko za biało-czerwone flagi, ale też za broń i ukształtowali granice odradzającej się Polski. Tych granic strzegli, bronili i dzięki tamtemu bohaterstwu cieszymy się dziś wolną Polską. (...) W to Święto Wojska Polskiego trzeba szczególną czcią otoczyć wszystkich żołnierzy z przeszłości, ale też podziękować wszystkim, którzy strzegą granic teraz – mówił premier Mateusz Morawiecki do uczestników wydarzenia.

W przemarszu zaprezentowali się „specjalsi”, spadochroniarze, pancerniacy, marynarze i żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, a także oddziały wojsk sojuszniczych z Chorwacji, Rumunii, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, które na co dzień stacjonują w Polsce. Pojawiły się również pododdziały z uczelni wojskowych, formacji proobronnych i klas mundurowych. Nie zabrakło też pododdziałów górniczych z orkiestrą górniczą na czele. 

Widowiskowemu przemarszowi wojska towarzyszyła defilada podniebna, którą rozpoczęły akrobacje powietrzne w wykonaniu siedmiu maszyn powietrznych Zespołu Akrobacyjnego ,,Biało-Czerwone Iskry’’. Nad głowami obserwatorów przeleciały także myśliwce, samoloty oraz śmigłowce.

Po zakończeniu defilady przy budynku Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia odbył się wojskowy piknik. Była to doskonała okazja, aby porozmawiać z żołnierzami, zrobić sobie zdjęcie przy pojazdach militarnych oraz spróbować tradycyjnej wojskowej grochówki.

Uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczęły się w katowickim Kościele Garnizonowym pw. Kazimierza Królewicza, w którym Para Prezydencka uczestniczyła w mszy św. w intencji Ojczyzny.Defiladę poprzedziła rozpoczynająca dzisiejsze obchody Święta Wojska Polskiego msza święta sprawowana w intencji Ojczyzny w katowickim Kościele Garnizonowym pw. św. Kazimierza Królewicza. We mszy uczestniczyły najwyższe władze państwowe, wojewódzkie i samorządowe, które następnie wzięły udział w uroczystości wręczenia nominacji oraz odznaczeń państwowych, odbywającej się na Placu Bolesława Chrobrego przed gmachem Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Podczas uroczystości Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP Andrzej Duda, na wniosek ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, mianował pięciu oficerów Wojska Polskiego na stopnie generalskie oraz admiralski, a także wyróżnił zasłużonych dla ziemi śląskiej odznaczeniami państwowymi.

Galeria zdjęć

Wróć